Wpisz tekst i naciśnij Enter

Nowy Plan- Debata „Każdemu według potrzeb? – luksus w PRL”

Luksus w PRL” brzmi jak oksymoron, ale w każdym, choćby i najuboższym systemie, znajdzie się miejsce na rzeczy oraz miejsca ekskluzywne, czyli – luksusowe. Tak było i w Polsce Ludowej, choć nasze „luksusy” mogły bawić gości zza żelaznej kurtyny. Co było luksusem w powojennej Polsce, jak to pojęcie wiązało się z architekturą, przestrzenią i dizajnem? Jaka była ewolucja luksusu na przestrzeni dekad? Kto mógł go doświadczać na co dzień, a kto tylko ocierał się o niego od święta? Jakimi środkami realizowaliśmy marzenie o luksusie w mieszkaniach, domach i budynkach użyteczności publicznej? Wreszcie, czym jest luksus dziś i jak bardzo różni się od tego z poprzedniej epoki?    

Debata: 4.06.2018 g. 18.00

Miejsce: Wieżowiec Miastoprojektu (drugi budynek od ul. Gwarnej) przy ul. św.Marcin 58/62 w sala na VII piętrze.

Goście:

Marta Karpińska – Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się architekturą XX i XXI wieku. W latach 2009-2013 redaktorka miesięcznika „Architektura&Biznes”. Od 2013 roku sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Autorka wielu tekstów krytycznych na temat architektury współczesnej. Współkuratorowała wystawy Instytutu Architektury: “Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji), “Monument. Architektura Adolfa Szyszko‑Bohusza” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Autorka monografii Wacława Nowakowskiego (Instytut Architektury, 2015). Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

dr Włodzimierz Karol Pessel – kulturoznawca, skandynawista, socjolog kultury; w latach 2009-2013 sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie pełni funkcję kierownika Pracowni Studiów Miejskich. Wykłada także w Collegium Civitas. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor monografii Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy. Ostatnio redagował i współredagował tomy Tętno pod tynkiem. Warszawa Mirona Białoszewskiego, Ceglane ciało, gorący oddech. Warszawa Leopolda Tyrmanda i Plaga celebrytów. Publikował m. in. w „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Współczesnej”, „Herito”, „Acta Sueco-Polonica” oraz „ResPublice Nowej”, „Lampie” i „Dwutygodniku”. Prowadzi badania w Danii i pracuje nad monografią duńskiej kultury społecznej.

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, twórca strony „Warszawski Modernizm 1905 – 1939”, organizator spacerów architektonicznych, prowadził wykłady o architekturze w Muzeum Powstania Warszawskiego.