Wpisz tekst i naciśnij Enter

Nowy Plan: Czas przyszły zamieszkany- debata

Czas przyszły zamieszkany- dyskusja o domach i mieszkaniach przyszłości

Zaniedbaliśmy wyobraźnię. Mieszkanie lub dom to dzisiaj metry kwadratowe od dewelopera przeliczane na lata kredytu. Niemal nikt nie snuje opowieści o domach, które sprawdzą się w coraz bardziej mglistej przyszłości. Nie słychać również o planach na miarę modernistycznych wizji sprzed dziesięcioleci, a także o społecznej roli architektury mieszkaniowej.

Rzecz jasna nie ma mowy o dokładnej powtórce dawnych rozwiązań. Czasy są inne, a kryzysy, których się spodziewamy stawiają przed nami nowe wyzwania.

Kto umie na nie najlepiej odpowiedzieć? Z czyich doświadczeń skorzystać? Jakich mieszkań chcemy, na jakie domy zasługujemy? Wreszcie, co warto wykorzystać z modernistycznych pomysłów, a co odrzucić. Po które z niezrealizowanych dwudziestowiecznych koncepcji sięgnąć?
A może ważniejszy jest duch modernizmu, a nie jego formy? Co z tego ducha wydaje się teraz najważniejsze? I jak powinien się zmaterializować w metrach kwadratowych, które powstaną w najbliższych latach?

Zapraszamy na ćwiczenia z wyobraźni, w których naszymi przewodnikami będą dwie architektki i badaczki architektury: dr Agata Twardoch i dr Monika Arczyńska oraz socjolog badający przestrzeń, architekturę oraz kondycję projektantów: dr Maciej Frąckowiak.

Data: 8.10.2020
Godzina: 18:00
Miejsce: Pokój Brzozowy, Centrum Kultury Zamek

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zainteresowanych udziałem w debacie prosimy o maila na adres: nowyplan.festiwal@gmail.com

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwarte

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław

Festiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.