Wpisz tekst i naciśnij Enter

Laureaci Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego 2020

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej udało nam się wraz z WOIA RP przeprowadzić i rozstrzygnąć konkurs o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego (NAWW).

Z przyjemnością przedstawiamy Laureatów I Edycji Konkursu NAWW, która odbyła się pod patronatem Wojewody Wielkopolski i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Sąd Konkursowy przyznał NAGRODY w następujących kategoriach:

w kategorii: OBIEKT ARCHITEKTONICZNY

Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

autorzy:

koncepcja: AKPB Architekci/ Piotr Bartosik,

projekt budowlany, wykonawczy, nadzór autorski: APA ARCHES sp. z o.o. sp. k 

opinia sądu:  W kategorii „Obiekt Architektoniczny” Sąd Konkursowy Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego większością głosów wybrał Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach.

Sąd wybrał budynek , którego koncepcję sporządził architekt Piotr Bartosik w ramach zespołu AKPB Architekci, a następnie projekt budowlany wykonała spółka APA ARCHES.

Pomimo że Zamawiający wybrał tak ryzykowny scenariusz projektowania, udało się wybudować interesujący obiekt. W zróżnicowanym otoczeniu powstała nieoczywista, współczesna bryła dopełniająca zastaną przestrzeń wyrazistym akcentem w wyważony sposób.  Bryła operująca na zewnątrz i wewnątrz skromnym, spójnym i zdyscyplinowanym językiem materiałów. Szklane części elewacji w zaskakujący sposób pokazują odbicia otoczenia, a wnętrze zaprasza swoim czytelnym układem. Nagroda została przyznana za skromność, wyczucie przestrzeni i utworzenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni wspólnej. Kierując się dobrem takiego obiektu publicznego, Sąd konkursowy pozwala sobie zasugerować, aby wszelkie ruchy mające wpływ na wygląd samego budynku, jak i na wygląd jego otoczenia, były konsultowane z autorem koncepcji.

w kategorii: DOM

DOM między drzewami

zespół autorski: Insomia/ Szymon Januszewski, Ania Wajda-Szczęsna, Marta Łykowska, Mikołaj Schwarz

opinia sądu: Autorzy założenia Nowy Strzeszyn otrzymują nagrodę za wykreowanie nowego standardu przestrzennego, wyjątkowego w skali kraju. To interesujące założenie przestrzenne wyznacza bowiem nowy kierunek w poszukiwaniu rozwiązań będących odpowiedzią na coś pomiędzy mieszkaniem w mieście, a domem na jego peryferiach.

Otwarte przestrzenie osiedla mieszkaniowego, a jednocześnie prywatne ogródki przydomowe, skala osiedla, intensywność jego zabudowy, zastosowane materiały i detal architektoniczny powodują, że uzyskano wygodne i funkcjonalne, a jednocześnie bardzo estetyczne miejsce do zamieszkania. Te kameralne wspólne przestrzenie sprzyjają budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami tego osiedla.
Sąd docenił także maksymalne, a tym samym optymalne utrzymanie istniejącego drzewostanu, które w sposób naturalny izoluje poszczególne częściami zabudowy.

w kategorii: WNĘTRZE

 WNĘTRZE  PRYWATNE

BRONEK mieszkanie prywatne,

autor: UGO/ Hugon Kowalski 

opinia sądu: Nagrodzone wnętrze świadczy o wysokiej jakości pracy architekta, który wykorzystał dostępną powierzchnię dzieląc przestrzeń na czytelne strefy. Mieszkanie jest dowodem tego, że nawet w pozoru trudnych przestrzeniach można z powodzeniem zrealizować nietypowe założenia. Architekt umiejętnie wykorzystał elementy konstrukcyjne, które w jego aranżacji nabrały dekoracyjnego charakteru. Realizację doceniamy za udane połączenie z pozoru kontrastujących ze sobą materiałów z naturalnymi surowcami. W realizacji warto docenić nietypowe wykorzystanie schodów, które pełnią funkcję ogromnego regału oraz drugiej antresoli, na której architekt umieścił wannę. Mimo sporej ilości prywatnych przedmiotów właścicieli wnętrze zdaje się być czyste i uporządkowane. Całość utrzymana została w ponadczasowej kolorystyce, co daje szansę, że wnętrze będzie dobrze wyglądać nawet za wiele lat.

WNĘTRZE PUBLICZNE

Żłobek miejski nr 1 w Wągrowcu,

zespół autorski: Wojciech Błaszak, Justyna Mikstacka-Błaszak, Kamil Frąckowiak, Piotr Anczakowski, Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak

opinia sądu: Przyszłością od zawsze jest młodość. 

Projekt przestrzeni żłobka, przestrzeni dla nadchodzącego pokolenia przyszłych użytkowników przestrzeni publicznych, wyróżniono za niestandardowe podejście do estetycznego i funkcjonalnego kształtowania gustu i doświadczeń „małego” człowieka. To projekt w skali dziecka,  projekt architektoniczny ale i edukacyjny. 

Należy spodziewać się, że przyszłe pokolenie, wychowane w takim kontekście architektonicznym, zmieniać będzie oblicze polskiej architektury, sięgając czasem do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu „maluchów”. Przestrzeń, z którą człowiek styka się na co dzień stanowi istotny element kształtujący jego osobowość . Dobra architektura może wyzwalać energię i inspirować do działania – a tym samym wspierać rozwój, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników budynków.

Dlatego nagrodę w kategorii „wnętrze publiczne” przyznano za realizację, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby najmłodszych. Przestrzeń Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu mówi językiem dziecka i tworzy szczególny, zbudowany w jego skali mikroświat, który daje poczucie bezpieczeństwa i rozbudza ciekawość. Istotny jest również wymiar edukacyjny tego miejsca – pokolenie dorastające w dobrze zaprojektowanym otoczeniu będzie w przyszłości wpływać na przestrzeń publiczną sięgając do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu dzieciństwa.

w kategorii:  PRZESTRZEŃ  WSPÓLNA

Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego,

autorzy: PROSTO ARCHITEKCI/ Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec

opinia sądu: Realizacja pokazuje jak dobry projekt potrafi podkreślić, emocjonalnie podbić, znaczenie eksponatu w przestrzeni wspólnej jednocześnie ją budując. Zagospodarowanie przestrzeni zaproponowane przez Architekta nie konkuruje w przekazie z artefaktem, realizacja – projekt właściwie odnosi się do kontekstu miejsca, tworząc piękną przestrzeń ekspozycji. Meander drogi wykonany ze skorodowanej blachy przypomina odbiorcy,  o mijającym czasie jednocześnie podkreśla znaczenie słupa drogowego przypominając o jego funkcjonalnym znaczeniu.  Zdaniem Sądu Konkursowego, Architekt wykazał się dużą wrażliwością i bezbłędna oceną problemu, z którym przyszło mu się zmierzyć, skromność użytych środków wyrazu i efekt tym uzyskany budzi podziw. Jeżeli mamy być świadkami takich realizacji, niech moda o mówieniu o przestrzeni publicznej – trwa, trwa jak najdłużej.

w kategorii: DZIEŁO EKSPORTOWE (dzieło zrealizowane poza granicami administracyjnymi Województwa Wielkopolskiego autorstwa wielkopolskich projektantów)

Hotel PURO ŁÓDź

autorzy: ASW ARCHITEKCI Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński

opinia sądu: Nagrodzona realizacja jest przykładem architektury komercyjnej, która dzięki dobremu warsztatowi projektowemu i umiejętnemu wpisaniu w otoczenie zdecydowanie podnosi jakość przestrzeni miejskiej i wspiera jej rewitalizację. Hotel Puro nie konkuruje z cennymi zabytkami – pałacem i pozostałościami fabryki Izraela Poznańskiego, ani ich nie imituje, lecz jest ich równorzędnym, współczesnym sąsiadem. Chłodna, rytmiczna elewacja nowego budynku pozwala wybrzmieć bogato zdobionej fasadzie pałacu. Bryła hotelu pomaga opanować zaniedbaną dotąd przestrzeń przy ruchliwym skrzyżowaniu, która dzięki temu ma szansę zamienić się w plac. 

Sąd Konkursowy NAGRODĘ w kategorii MŁODY TWÓRCA  przyznał ex aequo

Hugonowi Kowalskiemu

Adamowi Wiercińskiemu

Borysowi Wrzeszczowi

opinia sądu: Umiejętność współpracy i twórcza wymiana myśli to dziś bezcenne wartości, prowadzące do najlepszych rozwiązań we współczesnej architekturze. Jednocześnie specyfika naszego zawodu oparta na rywalizacji i powszechność wyłaniania najlepszych projektów w drodze konkursów sprawia, że bardzo często stajemy nie obok, a naprzeciwko siebie.

W finale kategorii „Młody Twórca” znalazły się trzy postacie, które prezentują bardzo wyrównany, wysoki poziom projektowy będący efektem kilkunastu już lat doświadczenia w dziedzinie architektury. Wszyscy trzej nominowani twórcy przeszli indywidualną drogę rozwoju, która ukształtowała ich różne i jednakowo silne osobowości – co jednak nie stawało na przeszkodzie w podejmowaniu przez nich wspólnych działań projektowych.

W związku z tym sąd konkursowy podjął decyzję o przyznaniu trzech równorzędnych nagród dla: Hugona Kowalskiego, Adama Wiercińskiego i Borysa Wrzeszcza z nadzieją na ich dalszy, równie dynamiczny rozwój oraz gotowość do wspólnego działania z korzyścią dla architektury Wielkopolski.

Decyzją Sądu Konkursowego NAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX  została przyznana realizacji :

Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego,

autorzy: PROSTO ARCHITEKCI/ Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec

Wszystkim Laureatom GRATULUJEMY!