Wpisz tekst i naciśnij Enter

DOMOKRĄŻCY II – Senatorska/villa

W jednym stoją domu – ona na dole ze swoja rodziną, on na górze – ze swoją. Z trzecim odcinkiem serii DOMOKRĄŻCY Poznań – Brno powracamy na poznański Grunwald. Nasi bohaterowie żyją w harmonii i pokazują swoją willę z końca lat 30. w modernistycznej enklawie zwanej Abisynią. Oboje wprowadzili się do niej w ostatniej dekadzie, ale z wielkim szacunkiem podchodzą do oryginalnej formy i materiałów zachowanych na elewacjach.

Poznański Grunwald, tym razem do dzielnicy willowej, która powstała w drugiej połowie lat 30. na terenach Banku Gospodarstwa Krajowego. Proste bryły, klinkier, ażurowe ogrodzenia, płaskie dachy – rozwiązania narzucone nabywcom działek przez BGK sprawiły, że „Abisynia” to najbardziej konsekwentnie zrealizowany zespół nowoczesnej zabudowy w przedwojennym Poznaniu. Część domów utraciła już oryginalne detale, obrosła dobudówkami i krzyczy dziwnymi kolorami. To jednak nie przypadek willi, do której was zapraszamy. Nie dość, że to jeden z lepiej zaprojektowanych domów na osiedlu, to z zewnątrz wygląda niemal jak przed wojną. Niemal, bo w tynku widoczne są dziury po pociskach. A wnętrza? Tu zmieniło się o wiele więcej, choć właściciele zachowali ducha oryginału. Jak tego dokonali?

Dowiecie się już jutro tj. 19 października br. o 18.00.
Zapraszamy do SARP Social Club na Starym Rynku 56 w Poznaniu, gdzie po premierze filmu wspólnie z Jakubem Głazem – będziecie mieli okazję przepytać jedną z bohaterek – Panią Anię Dembińską.

Jedmocześnie premiera odcinka odbędzie się online na stronie domokrazcy.pl
Organizatorzy:
SARP Poznań Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art
Partnerzy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP , Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NIAiU, COLL COLL

Zadanie publiczne dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2021”
Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań
Media:Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD, earch.cz, achiweb.cz, bydlemi Iq

Zwiastun filmu: https://youtu.be/wI1ZRvH0Qg0