Wpisz tekst i naciśnij Enter

DOMOKRĄŻCY Warszawa- Berlin odc. 1 Puławska/mieszkanie

Przez ostatnie trzy dekady Berlin i Warszawa silnie się zmieniły. Berlin, po likwidacji muru odzyskał stołeczną funkcję. Nabrał znaczenia na politycznej, kulturalnej i społecznej mapie Europy. Warszawę – w wyniku zmian ustrojowych – dynamicznie rozbudowano oraz korzystnie przekształcono jej przestrzeń publiczną . Polska stolica jest też znacznie bardziej różnorodna i wielokulturowa niż u schyłku PRL-u.

Jak mieszka się w obu tych miastach, zarówno w nowych jak i dawnych budynkach? Co różni sposoby zamieszkania w obu stolicach, a co jest podobne? W jaki sposób urządzają swoje mieszkania berlińczycy i warszawiacy? Jak postrzegają swoje miasta i dzielnice? Czy planują związać się z nimi na stałe?

Opowiada o tym nowa odsłona cyklu „Domokrążcy” realizowana pod hasłem Warszawa-Berlin. Ponad trzydzieści lat od zawarcia traktatu o dobrym sąsiedztwie między RP i RFN to dobry dystans, by porównać warunki życia mieszkańców obu partnerskich stolic.

Na początek, 17 lutego, pokażemy mieszkanie przy jednej z najruchliwszych arterii Warszawy. O swoim mieszkaniu na ul. Puławskiej i architekturze mieszkaniowej międzywojennej Warszawy opowie krytyk- Jarosław Trybuś.

Premiera tego odcinka odbędzie się w czwartek 17.02.2022 o godzinie 18.00 zarówno na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl oraz na kanale YouTube cyklu.

DOMOKRĄŻCY Warszawa- Berlin odc. 1

Prawdopodobnie nie byłoby tego mieszkania, gdyby nie dawny właściciel najbardziej znanej wytwórni słodyczy w Polsce. Dwupokojowe lokum z drugiej połowy lat 30. XX w powstało przy stołecznej ulicy Puławskiej w kwartale zabudowywanym tzw. luxami, czyli modernistycznymi kamienicami o wyższym standardzie. Zrealizowano je dzięki tzw. Lex E.Wedel – wylobbowanemu przez Emila Wedla prawu, które ułatwiło mieszkalną działalność inwestycyjną. Lokatorem mieszkania jest historyk sztuki, kurator i autor książek, Jarosław Trybuś działający w Muzeum Warszawy. Rzeczowo i lekko opowiada o tym, jak zamieszkał i jak mu się żyje przy Puławskiej oraz o sąsiedniej modernistycznej zabudowie. Dowiecie się też czym jest Jerzy i jak wszedł w jego posiadanie.

ORGANIZATORZY: SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art

PARTNERZY: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Bund Deutscher Architekten BDA

MEDIA: Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD

Kolejne odcinki serii Warszawa – Berlin:
– 22.02 g. 18.00 – Wildenbruchstr- Berlin
– 24.02 g. 18.00 – Domki fińskie – Warszawa