Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE_Dom Weterana

Kolejne spotkanie w ramach cyklu ZBUDOWANE to spacer po ikonie architektury modernistycznej w Poznaniu – Domu Weterana, który w 2022 roku obchodzi 50-lecie otwarcia.

DOM WETERANA

autorzy: Z. Skupniewicz, L. Sternal, W. Milewski

Dom Weterana to jeden z najpiękniejszych przykładów poznańskiej moderny. Jasny nowoczesny budynek charakteryzuje układ tarasowy – którego centrum stanowi dziedziniec wewnętrzny. Pokoje (1- i 2-osobowe) zgrupowano w dwóch skrzydłach (po cztery kondygnacje) takie rozwiązania sprzyjało dobremu doświetleniu pokoi i zapewniło możliwość swobodnego wychodzenia na tarasy z widokiem na dolinę Warty. Dom otacza leciwy starodrzew- który stanowi popularny ogród dla pensjonariuszy, odwiedzających ich gości oraz okolicznych mieszkańców.

Marcin Libicki (historyk sztuki) określił Dom Weterana na Szelągu mianem prawdziwego arcydzieła nowoczesnej architektury i uważa go za jeden z najlepszych wzniesionych w Polsce po wojnie budynków publicznych. Aleksandra Robakowska i Jarosław Trybuś ( krytycy architektury) uważają, że jest to jeden z najlepszych budynków tego typu nie tylko w Poznaniu, ale i w Polsce, wciąż […] niedoceniony przez historię architektury. Według tych autorów obiekt jest przykładem modernizmu w najbardziej humanistycznym wydaniu. Funkcja narzuciła tu najwyższą dbałość o komfort użytkownika i zostało to przez projektantów posunięte do ostatecznych granic. Dom Weterana to […] wybitny przykład architektury wpisanej w naturalny krajobraz, w sposób godny Wrighta czy Aalto.

Spacer odbędzie się 9 czerwca  o godzinie 18.00.
Spacer poprowadzi Jakub Głaz – krytyk architektury.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Dom Weterana. Zapisy otwarte od 31 maja  o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań

Partnerzy projektu: Lena Lighting, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP,  Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich.

ZBUDOWANE
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.

Autorka grafiki: Sonia Dubois