Wpisz tekst i naciśnij Enter

Podsumowanie 10 edycji Mood for Wood

Let’s play! – pod tym zachęcającym do zabawy hasłem odbyła się 10. edycja międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood w Poznaniu. Ponad 50 studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Francji, we współpracy z doświadczonymi architektami i projektantami, zaprojektowało i wykonało 5 mebli miejskich dedykowanych mieszkańcom Poznania, a w szczególności najmłodszym odbiorcom.

Tegoroczna 10 edycja projektu odbyła się w lipcu w Poznaniu pod hasłem – Let’s play! Ponad 50 uczestników z Polski, Niemiec i Francji zmierzyło się z wyzwaniem, jakim było stworzenie czterech mebli miejskich na terenie Dziecińca pod Słońcem oraz jednego obiektu na terenie lasu w Głuszynie. “Dzieciniec pod Słońcem” to ogród jordanowski, zlokalizowany między Drogą Dębińską a Wartą w Poznaniu, na którego terenie znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Kompleks został zaprojektowany w 1929 roku jako miejsce dedykowane dzieciom i młodzieży, sprzyjające zabawie oraz aktywności fizycznej. W ostatnich latach obiekt poddany został gruntownej renowacji i ponownie staje się jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych dedykowanych dzieciom na mapie Poznania. W historycznej przestrzeni ogrodu jordanowskiego uczestnicy warsztatów Mood for Wood zaproponowali cztery meble miejskie z myślą o młodzieży i użytkownikach Młodzieżowego Domu Kultury. Celem było wprowadzenie w skromną i geometrycznie rozplanowaną przestrzeń ogrodu współczesnych, funkcjonalnych i atrakcyjnych dla dzieci elementów, które wzbogacą ofertę kulturalną MDK, wpiszą się w historyczny kontekst założenia, ale przede wszystkim będą sprzyjały zabawie oraz rozwijaniu kreatywności u najmłodszych.

Koła teatralne i filmowe są jednymi z kluczowych aktywności artystycznych, w których specjalizuje się Dzieciniec pod Słońcem. Dla młodzieży aktywnie działającej w tych kołach zainteresowań projektowała grupa studentów prowadzona przez niemieckiego architekta – Nilsa Wenka. W wyniku rozmów z przyszłymi odbiorcami oraz przedstawicielami konserwatora zabytków powstała scena letnia o powierzchni – 32 m2. Mebel łączy elementy tradycyjnej sceny teatralnej, podestu scenicznego oraz konstrukcji dającej wiele możliwości aranżacji teatralnych dekoracji, zadaszenia oraz scenografii. usytuowanie mebla daje możliwość organizowania spektakli o różnych porach dnia- zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wieczorami, zapewniając jak największy komfort widowni oraz występującym młodym artystom. Prosta forma konstrukcji- nawiązuje do istniejącego historycznego osiowego układu ogrodu Dziecińca pod Słońcem.

W okolicy placu zabaw powstała kolejna konstrukcja. Celem grupy na czele, której stanął francuski projektant Martial Marquet było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla aktywności plastycznych. W odpowiedzi na to wyzwanie powstał mebel składający się z 3 elementów: ławki – w kształcie koła, długiego stołu oraz schodów. Okrągła ławka nie tylko nadaje tożsamość konstrukcji, ale także pozwala na organizację w tym miejscu działań grupowych – rozmów o sztuce, wykładów, spotkań z zaproszonymi artystami. Stwarza pół intymną przestrzeń, która pomaga się wyciszyć i skoncentrować. Drugi element- długi stół, daje dzieciom możliwość siedzenia obok siebie, interakcji, wspólnego tworzenia podczas bardziej tradycyjnych zajęć plastycznych. Ostatnim elementem konstrukcji są schody- mini audytorium. Które wykorzystywane podczas zajęć plastycznych – zmieniają perspektywę młodych twórców na zabytkowy budynek Dziecińca pod Słońcem, rzeźbę Edwada Haupta “ Macierzyństwo” oraz otaczającą przyrodę.

Zadaniem grupy prowadzonej przez syryjskiego architekta z Berlina – Yassera Almaamoun było stworzenie mebli piknikowych i warsztatowych dla podopiecznych MDK 1. Powstały trzy duże stoły – które dają możliwość spędzania wspólnie czasu nie tylko dzieciom i młodzieży, korzystających z oferty artystycznej i edukacyjnej Dziecińca pod Słońcem, ale także rodzinom oraz większym grupom, które tłumnie zwłaszcza w weekendy odwiedzają ogród. Umiejscowienie stołów i kompozycja ich ułożenia nie są przypadkowe – linię mebli wyznaczyła krawędź cienia rzucanego przez olbrzymi klon- co zapewnia przyjemny światłocień na stołach przez cały dzień. Meble ustawione w taki sposób przełamują także surową liniowość całego ogrodu – zmieniając tempo tej przestrzeni- wskazując na spowolnienie. Stworzony przez grupę projekt idealnie nadaj się nie tylko na niewielkie rodzinne spotkania ale także może służyć do organizacji większych wydarzeń bądź warsztatów. Trzy powstałe stoły różnią się wielkością – długością i szerokością blatów – dając różne możliwości wykorzystania. Największy stół, z łatwością mieści 16 osób i tworzy idealne miejsce na zajęcia plastyczne lub literackie, a także duże spotkania grupowe. Środkowy stół to miejsce dla 6-8 osób- idealne miejsce na sobotni piknik dla rodziny, a najmniejszy 4 osoby- stworzony został dla rodziców – którzy chcą mieć na oku swoje pociechy bawiące się na pobliskiej ścieżce aktywności TTT.

Czwartym meblem powstałym w ramach warsztatów Mood for wood w ogrodzie Dziecińca pod Słońcem – jest ścieżka aktywności dla dzieci TTT. To projekt grupy studentów kierowanych przez biuro Otamto. Ścieżka TTT to przestrzeń odkrywania, wspinania i zabawy. Ma zachęcać najmłodszych do własnej kreatywności i pomysłów, aby zawłaszczyć i reinterpretować przestrzeń ogrodu. Figuratywny i niesymetryczny wygląd trzech powstałych elementów otwiera szerokie pole interpretacji. Jedną z możliwych jest interpretacja żywiołów jako zwierząt i zobaczenie w powstałych formach krokodyla, patyczaka i jaka. Podobnie, wychodząc od atmosfery, całość można zinterpretować jako ciemny, wąski tunel, otwartą scenę zainscenizowaną światłem i cieniem oraz wieżę tworzącą cichą oazę, która otwiera się tylko na oś głównej ścieżki założenia Dziecińca pod Słońcem. Całość założenia ma wzbudzać w najmłodszych ciekawość i chęć niczym nieograniczonej zabawy pośród natury.

Ostatnią grupą przewodził warszawski architekt Karol Szparkowski. Był to jedyny projekt, który powstał w tym roku poza terenem Dziecińca pod Słońcem. Głównym partnerem tego projektu było Nadleśnictwo Babki oraz Radni Osiedla Głuszyna. Zadaniem grupy było stworzenie mebla do obserwacji przyrody, w dolinie Głuszyny w pobliżu cieków wodnych Głuszynka i Głuszec. Mebel powstał w miejscu otoczonym przez sosnowe lasy, łąki i torfowiska, jest to częste miejsce spacerów lokalnych mieszkańców, wędrowców i rowerzystów. Projektantom zależało na stworzeniu pół intymnej przestrzeni, przytulnej dającej poczucie bezpieczeństwa, i możliwość kontemplacji przyrody poprzez różne zmysły- stąd forma – lekko pochylonego gniazda – w którym zanurzamy się w otoczeniu. Autorzy chcieli uwzględnić wagę obserwacji przyrody jako całości- zarówno w skali makro jak i mikro. Stojąc na szczycie schodów lub siedząc na ławce można zobaczyć i podziwiać widoki wokół gniazda- zwłaszcza piękne krajobrazy torfowiska i tworzących się w dolnie Głuszca mgieł, otaczające konstrukcję sosny czy obserwować przelatujące ptaki. Jako mikro część percepcji przyrody autorzy rozumieją obserwację owadów na trawie, gryzoni na łące lub obserwowanie czubków drzew znajdujących się zaledwie kilka metrów na głową wypoczywającego wędrowca.

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty projektowe, zapoczątkowane w 2015 roku, dedykowane studentom kierunków architektonicznych i projektowych, zainteresowanych nie tylko dobrym designem, ale przede wszystkim faktyczną realizacją swoich projektów. Ideą wydarzenia jest stworzenie funkcjonalnych mebli miejskich z drewna oraz przybliżenie młodym twórcom wszystkich aspektów ich przyszłej pracy zawodowej – od tworzenia przemyślanych koncepcji poprzez konsultacje z odbiorcami projektów, prezentację przed inwestorami i własnoręczne wykonywanie własnej koncepcji. Uczestnicy warsztatów, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, pod okiem architektów z Polski i zagranicy, tworzą meble miejskie i instalacje odpowiadające na konkretne zapotrzebowania lokalnych społeczności. Podczas ponad tygodniowej pracy studenci mają możliwość przeprowadzenia badań terenowych, poznania przyszłych użytkowników swoich projektów i ich potrzeb, a także nauki pracy w zespole projektowym pod presją czasu, prezentowania swoich idei, tworzenia budżetu dla swojego projektu oraz budowania drewnianych konstrukcji we współpracy z doświadczonymi stolarzami.

Celem warsztatów Mood for Wood jest praktyczna edukacja studentów architektury oraz promowanie działań partycypacyjnych i roli jaką odgrywa współpraca projektantów z mieszkańcami. Obiekty, które powstały podczas tegorocznej edycji warsztatów to efekt współpracy studentów i wspierających ich architektów, oraz zaangażowania przedstawicieli MDK i mieszkańców Głuszyny, dla których powstawały projektowane meble. Proces, który przechodzą uczestnicy warsztatów Mood for Wood jest olbrzymim wyzwaniem i wiąże się z tygodniem intensywnej pracy, jednak pozostawia po sobie ogromną satysfakcję z własnoręcznie wytworzonej zmiany – wartościowej przestrzeni dla lokalnej społeczności.

Mood for Wood 2022
Pawilon sztuki_Mood for Wood 2022
ścieżka_Mood for Wood 2022
ścieżka_Mood for Wood 2022
Piknik_Mood for Wood 2022
Piknik_Mood for Wood 2022
Scena_Mood for Wood 2022
Scena_Mood for Wood 2022
Gniazdo_Mood for Wood
Gniazdo_Mood for Wood

Film podsumowujący projekt:
https://youtu.be/vBM-ZZHf8vo

STRONA INTERNETOWA
www.moodforwood.com
ORGANIZATORZY
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny
KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Ada Kocieniewska, Maria Dondajewska
PARTNERZY
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Współpraca Polsko-Niemiecka Młodzieży, Miasto Poznań, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Babki, Instytut Francuski w Warszawie, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu BTU Cottbus, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Festool, Leniar.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Współpracy Polsko-Niemieckiej Młodzieży, Instytutu Francuskiego w Warszawie.
MEDIA
Magazyn ARCH, Architektura Murator, Architektura i Biznes, Whitemad Magazine, Baunetz,

Autorem zdjęć z poznańskiej edycji Mood for wood jest Dawid Majewski