Wpisz tekst i naciśnij Enter

Domokrążcy – spacer po Sołaczu

Zapraszamy na spacer po willowej dzielnicy SOŁACZ. Spacer odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące III edycji naszej serii filmowej DOMOKRĄŻCY.


SOŁACZ


Sołacz od początku był projektowany jako dzielnica willowa i taką pozostał. Początki osiedla są związane bezpośrednio z postacią Eliasa Barucha, żydowskiego bankiera, żyjącego w Poznaniu pod koniec XIX wieku. Mistrzowski plan Sołacza nakreślił z rozmachem Joseph Stübben, twórca planów urbanistycznych Wiednia, Madrytu, Brukseli, Helsinek i Kolonii. W poznańskiej dzielnicy udało mu się w znakomity sposób urzeczywistnić ideę ekskluzywnego miasta-ogrodu. Łącząc z naturalną lekkością wszechobecną zieleń oraz sieć krótkich ulic i placów, stworzył idealne miejsce do spacerów i wypoczynku. Surowe przepisy budowlane nakazywały utrzymanie willowego charakteru dzielnicy. Każdy dom miał ginąć w zieleni, stąd na każdej parceli miało pozostać od 55 do 70% niezabudowanej przestrzeni z przeznaczeniem na ogród. Można było wznosić wyłącznie domy pojedyncze i bliźniaki.
Sercem dzielnicy jest malowniczy Park Sołacki zaprojektowany w stylu romantycznych ogrodów angielskich przez dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube. Na uwagę zasługuje bogaty drzewostan oraz dwa stawy powstałe przez spiętrzenia strumienia Bogdanki. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim. Sprowadzono i posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych (większego i mniejszego). W parku znajduje się szereg mostów i mostków w większości drewnianych oraz wodospad.

Spacer odbędzie się w sobotę 22 października o godzinie 12.00
Prowadzenie : prof Piotr Korduba

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : nowyplanfestiwal@gmail.com. Tytuł wiadomości: SOŁACZ. Zapisy otwarte od 10 października o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

ORGANIZATORZY:
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art
PARTNERZY:
Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU, Lena lighting, MAKE MAKE
Zadanie publiczne dofinansowane z budżetu Miasta Poznania w ramach zadania REGRANTINGOWE CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH
MEDIA:
Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD