Zapraszamy na spacer po willowej dzielnicy SOŁACZ. Spacer odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące III edycji naszej serii filmowej DOMOKRĄŻCY.
SOŁACZ
Sołacz od początku był projektowany jako dzielnica willowa i taką pozostał. Początki osiedla są związane bezpośrednio z postacią Eliasa Barucha, żydowskiego bankiera, żyjącego w Poznaniu pod koniec XIX wieku. Mistrzowski plan Sołacza nakreślił z rozmachem Joseph Stübben, twórca planów urbanistycznych Wiednia, Madrytu, Brukseli, Helsinek i Kolonii. W poznańskiej dzielnicy udało mu się w znakomity sposób urzeczywistnić ideę ekskluzywnego miasta-ogrodu. Łącząc z naturalną lekkością wszechobecną zieleń oraz sieć krótkich ulic i placów, stworzył idealne miejsce do spacerów i wypoczynku. Surowe przepisy budowlane nakazywały utrzymanie willowego charakteru dzielnicy. Każdy dom miał ginąć w zieleni, stąd na każdej parceli miało pozostać od 55 do 70% niezabudowanej przestrzeni z przeznaczeniem na ogród. Można było wznosić wyłącznie domy pojedyncze i bliźniaki.
Sercem dzielnicy jest malowniczy Park Sołacki zaprojektowany w stylu romantycznych ogrodów angielskich przez dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube. Na uwagę zasługuje bogaty drzewostan oraz dwa stawy powstałe przez spiętrzenia strumienia Bogdanki. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim. Sprowadzono i posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych (większego i mniejszego). W parku znajduje się szereg mostów i mostków w większości drewnianych oraz wodospad.
Spacer odbędzie się w sobotę 22 października o godzinie 12.00
Prowadzenie : prof Piotr Korduba
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : nowyplanfestiwal@gmail.com. Tytuł wiadomości: SOŁACZ. Zapisy otwarte od 10 października o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.
ORGANIZATORZY:
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art
PARTNERZY:
Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU, Lena lighting, MAKE MAKE
Zadanie publiczne dofinansowane z budżetu Miasta Poznania w ramach zadania REGRANTINGOWE CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH
MEDIA:
Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD