Wpisz tekst i naciśnij Enter

Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”

Zapraszamy wraz z prof. UAM dr hab. Piotrem Kordubą, Dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM, na najbliższe wydarzenie, które współorganizowane jest z Winiarnią pod Czarnym Kotem z Grunwaldu (wejście od ul. Marcelińskiej, ul. Wolsztyńska 1).

Środa 9 listopada, godz. 20:00 Grzegorz Piątek (Warszawa) w rozmowie z Piotrem Kordubą wokół książki Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939, Wydawnictwo W.A.B. 2022

Gdynia obiecana to nowa książka cenionego pisarza, krytyka architektury Grzegorza Piątka. Tym razem Grzegorz, autor bestsellerowego „Najlepszego miasta świata”, zabiera nas w podróż do przedwojennej Gdyni – legendarnego miasta polskiego modernizmu i symbolu modernizacyjnych aspiracji II RP; zagląda na plażę, do portu i do miasta, do luksusowych kamienic i do slumsów, przedstawia polityków, ideologów i architektów, którzy budowali Gdynię i jej mit oraz losy tysięcy osadników, którzy ciągnęli do niej w poszukiwaniu lepszego jutra. Gdynia wiele obiecywała, ale czy dotrzymywała obietnic?


Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, tłumacz, absolwent architektury Politechniki Warszawskiej. Współkurator pawilonu Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, na Biennale Architektury w Wenecji nagrodzonego Złotym Lwem w 2008 r. Autor wielu artykułów i książek z historii architektury w tym m. innymi Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949, Wydawnictwo W.A.B. 2020, Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy, Wydawnictwo Filtry 2021. Finalista Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Najlepsze miasto świata. Współzałożyciel i członek Fundacji Centrum Architektury.