Wpisz tekst i naciśnij Enter

Wykłady w ramach projektu Poznań-Brno direct link

Zapraszamy do zapoznania się z wykładami zrealizowanymi przez SARP Oddział Poznań w ramach projektu Poznań – Brno direct link. Wszystkie wykłady dostępne są na kanale YT – SARP 360 °

Projekt Poznań- Brno direct link to projekt wymiany myśli i doświadczeń między twórcami z Poznania oraz z Brna – które od ponad 50 lat są miastami partnerskimi. Tegoroczna V odsłona projektu odbyła się online i składa się z 6 mini wykładów poznańskich i brneńskich architektów.

SARP 360 ° to platforma wymiany myśli i doświadczeń stworzona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Na kanale YouTube, poszczególne oddziały Stowarzyszenia kolejno będą prezentować swoich gości. Będą to prelekcje architektów polskich i zagranicznych, którzy zaprezentują swoją filozofię architektury oraz doświadczenia projektowe, zapisy debat czy spacerów – bez względu na format zawsze będą to jednak ciekawe spotkania z architekturą i jej twórcami.

WYKŁADY

Poznań

boaa- Michał Bekas

boaa to multidyscyplinarne studio architektoniczne prowadzone przez Michała Bekasa z siedzibą w Poznaniu. Michał po kilku latach doświadczeń pracy w biurach architektonicznych w Shanghaju (Chiny). Tokio (Japonia), Bergen (Norwegia), jest obecnie skupiony na rozwijaniu swojej własnej pracowni. boaa specjalizuje się w projektowaniu architektonicznym starającym się poszukiwać nowych form i materiałów, ale również zajmuje się projektowaniem wnętrz, tworzeniu przestrzeni komercyjnych i publicznych oraz budowaniem systemów komunikacji przestrzennej- wayfinding.

wykład w jęz. polskim z angielskimi napisami

link: https://youtu.be/h-u4kusjjGo

ARPA – Bartosz Gurawski

ARPA, Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego, powstała w 1989 roku w Poznaniu. Jej twórca, absolwent WA PK, był nie tylko czynnym architektem, ale też od 1975 roku wykładowcą na WA PP, a od 2007 roku laureatem prestiżowej Nagrody Honorowej SARP. Biuro ARPA ma na koncie liczne realizacje mieszkaniowe (np. kompleks apartamentowo-hotelowy Wstęga Warty w Poznaniu) i obiekty użyteczności publicznej. Wśród tych drugich najważniejsze to obiekty sakralne (kościół w Prudniku z 1990 roku czy Lesznie z 1995 roku) i uczelniane (kampus Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku w Poznaniu, realizowany w wielu etapach od 1974 roku, czy rozbudowa Akademii Muzycznej w Poznaniu, 2006). Styl architekta określa się mianem neomodernizmu, zharmonizowanego z otoczeniem. Bartosz Gurawski dołączył do zespołu pracowni w 2016 roku.

wykład w jęz. polskim z angielskimi napisami

link: https://youtu.be/7-sQ6mhSNyo

ULTRA architects

Poznańską pracownię Ultra Architects założyli w 2004 roku Marcin Kościuch (dyplom WA PP 1999) i Tomasz Osięgłowski (dyplom WA PP 1998). Obaj jeszcze w czasie studiów rozpoczęli praktykę w Studiu ADS, gdzie pracowali przy najgłośniejszych realizacjach Poznania ostatnich lat: Starym Browarze, nowym terminalu w Ławicy, holu wejściowym Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po sześciu latach usamodzielnili się, tworząc Ultra Architects. Ich projekty łączy zmiłowanie do neomodernistycznej estetyki, konceptualne podejście oraz brak ortodoksji. W 2009 roku biuro otrzymało nagrodę Europe 40 Under 40, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Obecnie pracują nad dużymi budynkami użyteczności publicznej, obiektami handlowymi i biurowymi. Do ich najważniejszych realizacji zaliczyć można Siedzibę „Wiadomości Wrzesińskich” (2016), Biurowiec Za Bramką (2016) czy Zespół Budynków Mieszkalnych Trójpole w Poznaniu (2021) oraz Kamienicę Wildecką (2021).

wykład w jęz. polskim z angielskimi napisami

link: https://youtu.be/ayr30QasrLY

Brno

RO_AR Szymon Rozwałka
Szymon Rozwałka
Polski architekt, od lat pracujący i mieszkający w czeskim Brnie. Urodził się w 1970 roku w Szczecinie. W latach 1989-1995 studiował na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. W 2001 roku wraz z Pawłem Wachnickim założył pracownię architektoniczną C+HO_aR w Szczecinie, która w 2007 roku podzieliła się na dwie odrębne pracownie w Szczecinie i Ołomuńcu. Od 2012 roku Rozwałka jest właścicielem brneńskiego biura RO_aR architects. Sam Rozwałka mieszka w Brnie od 2009 roku. Jest członkiem wizytującym Czeskiej Izby Architektów.

wykład w jęz. polskim z angielskimi napisami
link : https://youtu.be/yepdC3bn_fU

AEIOU

Studio AEIOU to biuro architektoniczne w Brnie, zajmujące się projektowaniem nowych budynków, przebudową, projektowaniem wnętrz i urbanistyką na wszystkich etapach projektu.

Architektura, inżynieria, wnętrza, obiekty i urbanistyka są ze sobą ściśle powiązane i przeplatają się. Celem architektów z biura AEIOU jest spojrzenie na poszczególne zlecenia kompleksowo i we wszystkich kontekstach.

wykład w jęz. angielskim
link: https://youtu.be/KBK3oNI22WQ

dilna

dílna to pracownia architektoniczna założona przez Michala Palascaka w 2014 roku. Zlokalizowany w Brnie mały zespół kierowany jest najbardziej znany z przebudowy rynku miejskiego w Brnie, a także kilku budynków publicznych i mieszkalnych . dílna jest laureatem konkursu 2018 na przebudowę placu Mendla w Brnie, którego pierwszy etap został przeprowadzony we współpracy z pracownią CHYBIK + KRISTOF.

wykład w jęz. angielskim
link: https://youtu.be/f4FAzC8jqeM

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich, SARP Oddział Poznań
Projekt sfinansowany ze środków Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Miasta Poznania w ramach projektu Poznań- Brno direct link II edycja

#poznanwspiera

Partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Sponsor: Lamilux