Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Malta

Zapraszamy na spacer po jednym z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych w Poznaniu. Bohaterem kolejnego spaceru serii ZBUDOWANE będzie Jezioro Maltańskie. Spacer połączony będzie z konsultacjami społecznymi związanymi z realizacją pod koniec czerwca kolejnej edycji międzynarodowych warsztatów Mood for wood, której tereny maltańskie są głównym tematem.

data: 17 maja g. 18
prowadzenie: Jakub Głaz
konsultacje: Magda Garczarczyk

MALTA
autor: arch. Klemens Mikuła

Maltę bez wątpienia nazwać można najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w Poznaniu. Teren nazwę swoją zawdzięcza zakonowi joannitów (zwanymi Kawalerami Maltańskimi), którzy od XII wieku zasiedlali ten obszar. W okresie rozbiorów Malta była najpopularniejszym miejscem wycieczkowym mieszkańców Poznania. Panie grały w kostki, panowie strzelali do tarczy. Popularne były gry i loterie fantowe, a po nich tańce, śpiewy, a czasem nawet pokazy sztucznych ogni. Po pierwszej wojnie planowano stworzenie na tych terenach Parku Narodowego- który służyć miał głównie zajęciom fizycznym młodzieży. Projekt w 1919 r opracował architekt A. Ballenstaedt. Kolejną ważną datą jest rok 1952 wtedy utworzono Jezioro Maltańskie – zbiornik wodny o powierzchni 64 h z przeznaczeniem na tor regatowy i kąpielisko. W 1979 r. zapadła decyzja o modernizacji obiektu. Generalnym projektantem kompleksu został arch. Klemens Mikuła. Prace trwały do sierpnia 1990 roku, wówczas obiekt otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Kajakowej i zorganizowano na nim XXIII Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Od tego czasu Malta służy nie tylko mieszkańcom Poznania jako ulubione miejsce rekreacji, ale jest także areną wielu znaczących międzynarodowych wydarzeń sportowych.

W ramach spaceru odbędą się także konsultacje społeczne dotyczące realizacji 6 mebli miejskich wokół Jeziora Maltańskiego, w ramach międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood, które odbędą się pod koniec czerwca. Zapraszamy wszystkich do rozmowy na temat tego co mogłoby powstać na Malcie.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: MALTA. Zapisy otwarte od 11.05.2023

O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, POSIR
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

ZBUDOWANE
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.