Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Tlenownia

Po raz pierwszy w 6 – letniej historii cyklu ZBUDOWANE zabierzemy Was poza granice Poznania. Na pierwszą wycieczkę wybraliśmy obiekt wyjątkowy. Tlenownia to wielokrotnie nagradzany projekt rewitalizacji starej fabryki tlenu w Czempiniu, która dziś pełni funkcję tętniącego życiem Centrum Aktywizacji Społecznej. Spacer poprowadzą architekci z Pracowni J.P. Woźny.

data: 20 maja 2023 r. g. 11:00 (wyjazd z Poznania podstawionym autobusem)
prowadzenie: Pracownia J.P Woźny

TLENOWNIA

Miały być wyburzone, ale ocalały i służą nowym celom. Budynki dawnej wytwórni tlenu w wielkopolskim Czempiniu pełnią dziś funkcję lokalnego centrum społecznego o nazwie Tlenownia. Historyczne zabudowania stoją na długiej, stosunkowo wąskiej i głębokiej działce za ogrodzeniem. Dawnemu pełnemu murowi nadano ażurowy charakter i cały kompleks jest obecnie dobrze widoczny od strony ulicy. Bryła i kubatura dawnych fabryk zostały zachowane i oczyszczone z dobudówek. Jedyną zmianą widoczną z zewnątrz jest dobudowa przeszklonego szybu windy i nadbudowa najwyższej kondygnacji o współczesnej formie wyraźnie odróżniającej się od starych murów. Po stronie wschodniej powstał też pasaż przykryty częściowo szklanym dachem między głównym korpusem Tlenowni, a niskimi pawilonami przylegającymi do granicy działki. Do budynku stojącego w głębi działki prowadzi wyłożony granitem i sjenitem pasaż z ławkami wzdłuż którego zasadzono 10 platanów.

Spacer odbędzie się dzięki wsparciu firmy Aliplast. Dziękujemy za wieloletnią współpracę.
www.aliplast.pl

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: TLENOWNIA. Zapisy otwarte od 10.05.2023

O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

W treści maila prosimy także o informację czy chcą Państwo skorzystać z darmowego transportu zorganizowanego przez SARP Poznań czy samodzielnie będą Państwo podróżować do Czempinia.


Wycieczka do Czempinia połączona jest z kolejnym spacerem – ZBUDOWANE – Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach (który odwiedziny w drodze powrotnej), w związku z tym powrót do Poznania planowany jest na godzinę 15.30.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Tlenownia
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

ZBUDOWANE

Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.