Wpisz tekst i naciśnij Enter

NAWW 2024 – prezentacja laureata: PL.architekci

Kolejne spotkanie w ramach prezentacji laureatów NAWW to spotkanie z pracownią
PL. architekci. Podczas spotkania projektanci bliżej przybliżą nam dwa projekty – DOM A –
nagrodzony w kat. DOM oraz Halę Sportową w Książu Wielkopolskim – która zdobyła nagrodę w kat. BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ oraz GRAND PRIX NAWW
2024.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 20 marca o godzinie 18.00 w SARP social club.

DOM A
Ten dom ograniczania. Inwestorzy nie chcieli burzyć istniejącego domu z wyniesioną piwnicą, różnicą wysokości posadzki na parterze, dużą ilością ścian nośnych i rozbudowanej, ale niefunkcjonalnej pionowej obsługi komunikacyjnej. Ale chcieli domu współczesnego, minimalistycznego, otwartego zarówno w rzucie jak i jeśli chodzi o otwory okienne, logicznego i dopasowanego do życia 5 – osobowej rodziny i 3 kotów.
By zmieścić program użytkowy dom został rozbudowany o dopuszczające w planie elementy jak: wykusz od frontu przez dwie kondygnacje czy dobudowę „ganku wejściowego” przed obowiązującą linią zabudowy. Maksymalnie wykorzystano też dopuszczające powierzchnię zabudowy przeznaczone pod garaż i budynek mieszkalny lawirując w pierwotnych układach zabudowy, by spełnić te zapisy. W wyniku przebudowy zostały ze starego domu tylko 3 ściany konstrukcyjne (2 boczne zewnętrzne i jedna środkowa) oraz stropy Kleina. Cały jednak koncept nowej konstrukcji i architektury wychodził z założenia, by nie było widać – ze jest to przebudowa domu. Wszystkie nowe elementy konstrukcyjne (głównie stalowe) zostały pochowane w zabudowach meblowych oraz sufitach podwieszanych. Jedynym śladem przeszłości jest różnica posadzki na parterze (stopień) oraz widoczny i oczyszczony stop Kleina przemalowany na biało.

HALA SPORTOWA W KSIĄŻU WIELKOPOLSKIM
Gabaryty sali gimnastycznej narzuciły tak naprawdę jedyną możliwą lokalizację na nieregularnej działce. Resztę (zarówno w rzucie jak i materiałach) określiły przepisy pożarowe i odległości od istniejącej zabudowy. Podział na strefy pożarowe, zmieniająca się odległość od okien od istniejącego przedszkola a także zapewnienie mu odpowiedniego doświetlenia uformowały bryłę. By budynek nie dominował nad okoliczną zabudową i się do niej dopasował postanowiliśmy również całą salę sportową zagłębić 1,5 metra poniżej terenu. Ten zabieg równocześnie umożliwił uformowanie trybun skomunikowanych z holem
wejściowym. Całą górną część budynku obłożyliśmy poliwęglanem, który załamując na sobie odbicie wizualnie dodaje lekkości i „zlewa” budynek z niebem. Oprócz ograniczeń formalnych były też ograniczenia finansowe. Ze względu na wielkość gminy i finansowanie inwestycji projekt musiał być mocno budżetowy a sama budowa rozłożona na kilka lat…ale zarówno włodarzom jak i nam cały czas zależało, by nie był to tylko „zwykły” budynek hali sportowej jakich wiele… ale by był on „jakiś” i oferował nową jakość w takich małych ośrodkach. Stąd użycie zwykłych, ale pięknych – mimo że tanich -materiałów jak blacha trapezowa (z wysokim profilem) czy poliwęglanu. Nadają bryle szlachetności, lekkości i trwałości… i tam gdzie potrzeba odporności ogniowej.

ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

PATRONI HONOROWI
Wojewoda Wielkopolska – Agata Sobczyk
Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak

SPONSOR GŁÓWNY
Cosentino
PARTNERZY
Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Aliplast, Baumit, FAKRO, GEZE, PPG
PATRONAT MEDIALNY
A&B Architektura i Biznes, Architektura Murator, Radio Poznań, WhiteMAD, Radio Afera,
Z:A Zawód Architekt