Słowo DOM jest bardzo pojemne. Rodzinny, kultury, Boży, publiczny, panujący, wydawniczy – przymiotników, które pasują do DOMU są dziesiątki. Jednak DOM to przede wszystkim schronienie, mieszkanie, niezbędna przestrzeń codziennej egzystencji. Mikroświat, do którego nie wszystkich i nie zawsze się zaprasza.
Chcemy czy nie, większość dzisiejszych domów i mieszkań zawdzięcza swoje formy modernizmowi. Nawet jeśli DOM ukrywa się w archaicznym kostiumie, udaje dworek, pałacyk lub czynszową kamienicę to i tak poddaje się podejściu, które w architekturze zaszczepił nurt modernistyczny. Racjonalizm, ludzka skala, światło, powietrze, wygoda, elastyczność, dostępność – to jasna strona modernistycznych domów. Monotonia, ciasnota, automatyzm, oschłość, brak indywidualizmu – to zarzuty kierowane pod adresem uproszczonych „maszyn do mieszkania” wywodzących się z myśli Le Corbusiera.
Jaki jest zatem ten DOM modernistów? Ile jest typów modernistycznych DOMÓW? Które warto naśladować? Jakie odrzucić? Co z modernistycznej myśli ostatnich stu lat przyda się DOMOM przyszłości (zwłaszcza gdy niespecjalnie wiemy, jak ta przyszłość może wyglądać)?
To tylko kilka tematów, które poruszy trzecia edycja Festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, który odbędzie się w Poznaniu między 8 a 14 października 2020 roku.
Organizatorzy:Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwartePartnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław, SARP WarszawaFestiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w siec
Więcej informacji i program dostępny na www.nowyplanfestiwal.pl