Wpisz tekst i naciśnij Enter

Nowy Plan: Nic nowego pod dachem- wykład

Nic nowego pod dachem? Czy modernistyczny dom to optimum?

Nie tylko słynna „maszyna do mieszkania”. Modernistycznych modeli zamieszkania uzbierało się przez minione stulecie bardzo wiele. Niektóre spektakularne i cytowane tysiące razy, inne – mniej znane, choć bardzo interesujące. Większość podporządkowano tworzeniu nowej lepszej rzeczywistości, w której człowiek i jego potrzeby miały być najważniejsze. Jak często się to udawało? Grzegorz Mika podczas swojego wykładu przeprowadzi Was od Bauhausu, przez Le Corbusiera, powojenne odbudowy miast Europy, nowe dzielnice z prefabrykatów, przez symboliczne wyburzenie osiedla Pruitt Igoe, po najnowsze realizacje.

Pokaże dlaczego i skąd wzięły się takie, a nie inne domy oraz mieszkania. Dlaczego nasze kuchnie wyglądają podobnie? Czemu takie a nie inne metraże, wysokość i odległości? Wreszcie, gość naszego festiwalu postara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy w kształtowaniu modeli zamieszkania nie ma nadziei na coś świeższego od szeroko pojmowanej myśli modernistycznej?

Kiedy:
9.10.2020 (piątek) g. 18:00
Gdzie:
Pokój Brzozowy, Centrum Kultury Zamek
Prowadzenie:
dr Grzegorz Mika

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o maila pod adresem : nowyplan.festiwal@gmail.com

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwarte Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław

Festiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.