Wpisz tekst i naciśnij Enter

Laureaci XLI edycji Konkursu im. prof. Władysława Czarneckiego

data publikacji: 9 czerwca 2021 roku

8 czerwca 2021 roku o godzinie 18:00 w Bramie Poznania ICHOT odbyło się rozstrzygnięcie XLI edycji Konkursu im. prof. Władysława Czarneckiego.

Konkurs organizowany jest wspólnie przez SARP oddział Poznań oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. W tej edycji studenci nadesłali ponad 80 prac, a w gronie finalistów jak i nagrodzonych projektów przeważają kobiety.

W wyniku obrad członkowie jury w składzie:

1.         arch.    Aleksandra Kornecka
2.         arch.    Michał Bekas            
3.         arch.    Mikołaj Stępień          
4.         arch.    Piotr Kluj        
5.         arch.    Borys Wrzeszcz – sędzia referent    

dokonali wyboru prac i przydzielili nagrody w trzech kategoriach określonych w regulaminie konkursu (Architektura, Urbanistyka, Wnętrza)

Przydzielono nagrody pieniężne i dodatkowe ufundowane przez sponsorów konkursu.

Nagrodzone zostały następujące prace :

I. w kategorii ARCHITEKTURA:
1 NAGRODA –  Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie,

opracowana przez – Zuzanna Siwek, Daria Pyjor (WAPP)
prowadzący mgr inż. arch. Krzysztof Frąckowiak

Opinia jury:
Dojrzały, bardzo dopracowany projekt o wysokich walorach estetycznych, osadzony w realnej sytuacji urbanistycznej. Uwagę jury zwróciło odważne, ale wysmakowane zastosowanie formy łuków oraz wyszukana „gra” głównych brył budynku. Bardzo wysoki poziom prezentacji projektu.

2 NAGRODA – Museum of Experiences, Barcelona,
opracowana przez – Joanna Lipnicka, Eryk Szczepański (UAP)
prowadząca: dr hab. arch. Elżbieta Raszeja           

Opinia jury:
Bardzo wysoki poziom warsztatowy i estetyczny. Architektura która bardzo dobrze wkomponowuje urbanistycznie się w zastałą skalę i strukturę zabudowy, a jednocześnie generuje nowe wysokiej jakości wartości przestrzenne w skali urbanistycznej dla okolicy- element miast- twórczy. Projekt wpisuje się w kontekst architektoniczny, kulturowy i klimatyczny stosując odpowiednie materiały, faktury i lokalne kolory. Stosuje ograniczoną ilość przeszkleń, systemy elementów filtrujących światło oraz duże zielone i pełne wody wewnętrzne dziedzińce pozwalającą w sposób naturalny dbać o komfort termiczny budynku i dziedzińców. Budynek został podzielony na mniejsze bryły o zróżnicowanej wysokości, akcentując odpowiednio główne narożniki najść i struktury urbanistycznej, ale jednocześnie pozostając w dobrej skali dla odbioru w ludzkiej skali.   

3 NAGRODA równorzędna – The Moving Surfaces, Islandia,
opracowana przez – Aleksandra Bieszka, Aleksandra Mucha, Maria Pielach (UAP)
prowadzący: prof. dr hab. Andrzej Wielgosz           

Opinia jury:
Autorkom udało się uchwycić wyważony balans pomiędzy gestem architektonicznym, a nieskalaną przyrodą. Obiekt czyta się jak rzeźbę – niebanalną i  wrażliwą.     

3 NAGRODA równorzędna – Projekt Biblioteki Publicznej. Poznań – ul. Stawna,
opracowana przez – Kornel Mierzejewski  (WAPP)
prowadzący: dr hab. Maciej Janowski

Opinia jury:
Zlokalizowany na bardzo trudnej działce obiekt sprawnie łączy różnorodne otoczenie. Uwagę zwraca forma tarasów, które zachęcają do wypoczynku w centrum miasta. Wyjątkowo otwarta forma budynku wyróżnia tą bibliotekę na tle istniejących tego typu budynków w Poznaniu.

WYRÓŻNIENIE – Fashion Studio. Projekt budynku dla pracowni modowej w centrum Poznania, przy ulicy Szewskiej/Stawnej, opracowana przez – Hanna Żylińska (WAPP)
prowadzący: dr inż. arch. Piotr Zierke

Opinia jury:
Spośród kilku projektów próbujących wpisać się w tą lokalizację ten obiekt zrobił to najlepiej. Wrażenia estetyczne delikatnie zaburzył ażurowy skos na poziomie parteru.

WYRÓŻNIENIE – Projekt obiektu rekreacyjnego z ujęciem wody oligoceńskiej
opracowana przez – Sebastian Jędrzejewski (UAP)
prowadzący: mgr inż. arch. Hugon Kowalski

Opinia jury:
Jury doceniło wysokie walory estetyczne obiektu. Dyskusję wzbudził brak wyraźnego pokazania kontekstu otaczających budynków.

II. w kategorii URBANISTYKA:
1 NAGRODA – Krajobrazy Torunia. Projekt Zagospodarowania Prawobrzeża w Toruniu

opracowana przez – Joanna Lipnicka, Eryk Szczepański (UAP)
prowadząca: dr hab. inż arch. Elżbieta Raszeja

Opinia jury:
Obie prace poruszające ten temat są na bardzo wysokim poziomie warsztatowym, estetycznym i merytorycznym. Zakres powierzchniowy projektu obejmował ogromny i zróżnicowany obszar. Obie prace w sposób subtelny i z dużym wyczuciem odnoszą się do istniejącego naturalnego kontekstu krajobrazu koryta Wisły. Bardziej spójna całościowo i czytelna przestrzennie  jest praca „Krajobrazy Torunia”, która spina w całość tych różnych krajobrazów nadwiślańskich w sposób bardzo powściągliwy i bliski naturze. Propozycja ta daje bardzo atrakcyjną ofertę percepcji przestrzennej naturalnego środowiska nadrzecznego. Ale co bardzo ważne nie zaburza go, konsekwentnie będąc jedynie jego tłem i uzupełnieniem.

WYRÓŻNIENIE – Zagospodarowanie prawobrzeża Wisły w Toruniu,
opracowana przez – Michał Orlikowski, Iga Stanisławska (UAP)
prowadzący: dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak, prof. UAP oraz mgr inż. arch. Piotr Kamiński, asyst.

Opinia jury:
Praca na bardzo wysokim poziomie warsztatowym, estetycznym i merytorycznym. Zakres powierzchniowy projektu obejmował ogromny i zróżnicowany obszar. Praca w sposób subtelny i z dużym wyczuciem odniosła się do istniejącego naturalnego kontekstu krajobrazu koryta Wisły.

WYRÓŻNIENIE – Kwartał na Wildzie. Koncepcja urbanistyczna z rozwiązaniem architektonicznym obiektu kulturalno-biurowego,
opracowana przez – Eryk Szczepański (UAP)
prowadzący: dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak, mgr. inż. arch. Piotr Kamiński

Opinia jury:
Praca doceniona za podjęcie ciekawego tematu z dużym, nadal niewykorzystanym potencjałem w Poznaniu. Proponowana zabudowa pustego kwartału w skali urbanistycznej porządkuje zaniedbaną przestrzeń i dodaje jej zupełnie innych walorów. Szczególną uwagę zwraca przenikanie przestrzeni wspólnych wewnętrznego dziedzińca. W skali architektonicznej obiekt wymaga dopracowania.

III. w kategorii WNĘTRZE:
1 NAGRODA – Winiarnia. Salon prezentacyjny wina. Aranżacja budynku „Starej Przepompowni” ul. Droga Dębińska w Poznaniu

opracowana przez – Emil Michalczewski (UAP)
prowadzący: dr hab. Piotr Machowiak

Opinia jury:
Projekt wnętrza winiarni proponuje podróż do krainy zmysłów. Jury doceniło ciekawy pomysł, który mógłby sprawdzić się w rzeczywistości.

Laureatów Konkursu prosimy o kontakt z biurem SARP O/Poznań w celu ustalenia szczegółów odbioru Nagród finansowych: poznan@sarp.org.pl

Dziękujemy za wsparcie Władzom Miasta Poznania, Wojewodzie Wielkopolskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu oraz WOIA. Dodatkowe podziękowania kierujemy do Zastępcy prezydenta Miasta Poznania p. Bartosza Gussa oraz Dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania p. Piotra Sobczaka za uczestnictwo w uroczystym wręczeniu nagród.

Wszystkim finalistkom i finalistom serdecznie gratulujemy