Wpisz tekst i naciśnij Enter

DOMOKRĄŻCY II – Grodziska/bliźniak

5 listopada 2021 roku

Na poznańskim Grunwaldzie żyją sobie dwie siostry. Jedna po lewej, druga po prawej. Mieszkają w bliźniaku. Dwujajowym.

Od samego początku ich modernistyczny dom z początku lat 60 przy Grodziskiej nie był symetryczny. Z zewnątrz różnice między dwiema połówkami były mniejsze, w środku – znaczniejsze. Potem zaczęło być jeszcze bardziej różnorodnie. Pierwszych zmian dokonał w prawej części bliźniaka mąż jednej z sióstr, ceniony poznański architekt. Kolejne przeobrażenia wykonał inny architekt, mąż drugiej siostry, współautor Starego Browaru. Połowy bliźniaka różnią się zatem jeszcze bardziej niż na początku, choć i tak wyglądają bardzo spójnie, a wyjątkowej jakości przeróbki dodały im nie tylko metrów, ale i klasy.

W kolejnym odcinku sprawdzamy jak żyje się dwóm siostrom obok siebie w domu wybudowanym przez ich rodziców? Czym różnią się ich połówki bliźniaka, a w czym są podobne. Co zachowało się z oryginalnego układu i wyposażenia, co jest nowością, a co, mimo zużycia, ma się nadal z godnością starzeć. Zobaczymy też efekty zamiłowania do malarstwa oraz idealnego dźwięku. Będą też tajemne drzwi. Oraz poznamy dwóch braci, którzy są tak naprawdę kuzynami i – jak ich ojcowie – również projektują. Czy w przyszłości znów zamieszkają na Grunwaldzie obok siebie?

Po premierze odcinka, która odbędzie się w SARP Social Club ( Stary Rynek 56) zapraszamy na spotkanie z bohaterami odcinka – mieszkańcami bliźniaka przy ulicy Grodziskiej. Porozmawiamy o ich domu oraz o wyzwaniach współczesnego mieszkalnictwa.

Prowadzenie: Jakub Głaz (też domokrążca). Równolegle odbędzie się także premiera online odcinka na stronie internetowej projektu: www.domokrazcy.pl

data: 9.11.2021 g. 18.00
miejsce: SARP Social Club (Stary Rynek 56)/www.domokrazcy.pl

trailer  https://youtu.be/yJjUnkFBnOg

Organizatorzy:
SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art

Partnerzy:
Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NIAiU
Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań
Media: Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD