Wpisz tekst i naciśnij Enter

NAWW 2021- prezentacja laureata kat. BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY

19 stycznia 2022 roku

Zapraszamy na publiczną prezentację laureata II edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Bliżej zapoznamy się z projektem, który otrzymał Nagrodę w kategorii – BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY.

Projekt zespołu budynków mieszkalnych na Trójpolu w Poznaniu przedstawią autorzy z pracowni ULTRA Architects 1 lutego 2022 roku o godzinie 18.00 w SARP social club, Stary Rynek 56.

Projekt powstał na narożnej, dużej działce, w kwartale, w którym większość zabudowy to domy jednorodzinne, bliźniaki, i wielorodzinne wille miejskie. Dlatego działanie projektantów z góry było nastawione na rozdrobnienie zabudowy tak, żeby gabarytami jak najbardziej przypominała sąsiednią. Działka ta miała też „wadę”, przez jej środek przechodzi węzeł cieplny, zasilający znajdujące się dalej osiedla mieszkaniowe. Jego przebieg również ma znaczący wpływ na urbanistykę założenia. Zabudowa została tak ułożona, że nieznacznie większe budynki znajdują się przy ruchliwych, otaczających kwartał ulicach, przez co chronią powstała między budynkami przestrzeń przed hałasem. Ważnym elementem założenia jest zieleń. Wszystkie zastane na działce drzewa zostały zachowane, lub przesadzone, a część podziemną garażową, została tak ukształtowana, żeby nie uszkodzić systemu korzeniowego dużych drzew znajdujących się na sąsiednich działkach. Cała przestrzeń wspólna między budynkami została dopełniona niewielkimi drzewami krzewami i ozdobnymi trawami, tworząc niepowtarzalny klimat. W zieleń zostały też zaopatrzona balkony i dachy budynków.opinia sądu: Kapituła przyznała nagrodę za wprowadzenie do trudnego miejskiego kontekstu nowych wartości architektoniczno-urbanistycznych. Tworzenie zespołu mieszkaniowego kreującego relacje sąsiedzkie w postaci intymnego, zielonego wnętrza urbanistycznego, ciekawe formy architektoniczne w postaci budynków mieszkalnych wpisujących się w charakter okolicy, zachowanie istniejącej zieleni i odważne wprowadzenie nowej udowadnia, że nawet na bardzo trudnej działce dobrze przemyślany projekt architektoniczny jest w stanie działać miastotwórczo i definiować nowe jakości miejskiej przestrzeni.

Organizatorzy: SARP Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
Patronat honorowy: Wojewoda Wielkopolski i Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Sponsor główny: Aliplast
Sponsor: Equitone Poland
Partnerzy: Baumit Polska, Wienerberger Polska, SunRoof Polska
Media: Architektura i Biznes, Magazyn ARCH, Architektura-murator, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, whiteMAD, Zawód:Architekt