Wpisz tekst i naciśnij Enter

Projekt 360 °

24 stycznia 2022 roku

360 ° to platforma wymiany myśli i doświadczeń stworzona przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich pod patronatem Zarządu Głównego SARP, gdzie poszczególne oddziały Stowarzyszenia na kanale YouTube będą przedstawiać swoich gości. Będą to prelekcje architektów polskich i zagranicznych, którzy zaprezentują swoją filozofię architektury oraz doświadczenia projektowe, ale także zapisy debat czy spacerów – bez względu na format zawsze będą to jednak ciekawe spotkania z architekturą i jej twórcami.

Na kanale na YouTube: https://bit.ly/sarp360 znajdą się następujące filmy przygotowane przez SARP Oddział Poznań:

19.01 g. 18.00
wykład
pt. DOM MIĘDZY DRZEWAMI
Szymon Januszewski – pracownia INSOMIA

Wykład przybliżający projekt osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu – zdobywcę Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną z 2020 roku oraz Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii DOM (za rok 2019). Celem tego projektu architektonicznego było stworzenie obiektów łączących w sobie zalety domu i mieszkania. Jak podkreśla zespół projektantów z pracowni Insomnia ta idea towarzyszy im w pracy od dawna, w projektach architekci szukają tej synergii, formy pomiędzy mieszkaniem a domem. „Ludzka skala skorelowana z faktycznymi potrzebami człowieka zaowocowała zaprojektowaniem racjonalnych, funkcjonalnych, kompaktowych i energooszczędnych domów – mieszkań” – mówią o swojej realizacji architektonicznej na Strzeszynie sami autorzy. Swój projekt architektoniczny autorzy nazwali „Dom między drzewami”, bo faktycznie bryły mieszkalne zostały tu dopasowane do zastanego na działce układu drzew. Choć utrudniło to budowę, drzewa uznano za walor wart zachowania – stąd podporządkowanie im form architektury. Osiedle zostało skomponowane z jednorodzinnych budynków w zabudowie segmentowej bliźniaczej, przy czym każdy z „bliźniaków” otrzymał całkiem inny wygląd: jeden wzniesiono z cegły, inny z drewna, jeden zyskał okładzinę z płytek klinkierowych, inny z blachy, a kolejnym pojawił się mineralny tynk. Swojskie w formach i zachowujące ludzką skalę tak zdecydowanie różniące się wyglądem budynki rozstawiono luźno, aby pomiędzy nimi można było utworzyć przyjazne, zielone przestrzenie publiczne i wspólne, uliczki, alejki, skwerki, sprzyjające sąsiedzkim interakcjom.

21.01 g. 18.00
wykład: Modernizuj, dostosowuj, przekształcaj
Ondrej Chybik – pracownia CHYBIK + KRISTOF
wykład w jez. czeskim z polskimi napisami

CHYBIK + KRISTOF (CHK) to jedno z najczęściej nagradzanych czeskich biur architektonicznych. Od 2010 roku prowadzą je Ondřej Chybík i Michal Krištof. Ten pierwszy studiował architekturę i projektowanie urbanistyczne na politechnice w Brnie, TU Graz w Austrii oraz na ETH w Zurichu, drugi na politechnice w Brnie oraz w Sint-Lucas w Gandawie. Obecnie pracownia zatrudnia ponad 50 osób, a swoje siedziby ma w Pradze, Brnie i Bratysławie. Do ich ostatnich realizacji należą: przebudowa terminalu autobusowego Zvonarka w Brnie, winnica Lahofer na Morawach (nominowana do UE Mies Award 2022), wieżowiec w Ostrawie, rozbudowa lotniska Vaclava Havla w Pradze czy sala sportowa w Igławie. Wykład Ondřeja Chybíka przybliży historię powstania biura. Architekt opowie o sposobach pozyskiwania nowych zleceń, swojej filozofii projektowej oraz przedstawi najważniejsze realizacje biura.

24.01 g. 18.00
wykład
Katarzyna Bajon-Cynka, Bartłomiej Bajon – PL. architekci

Pracownia PL.architekci zajmuje się projektowaniem obiektów architektonicznych oraz architekturą wnętrz. W swoich pracach architekci stawiają przede wszystkim na prostotę, funkcjonalność oraz dbałość o detale. Dla projektantów najważniejszy w architekturze jest pomysł i czytelność jego przedstawienia. Ich architektura to raczej proste kształty i bryły bez zbędnych elementów i ozdobników. Architekci projektując obiekty od razu myślą o wnętrzach, mimo że sam projekt wnętrz powstaje dużo później. Stylistyka wnętrz jest zawsze ściśle połączona z architekturą obiektu jak i całym jego otoczeniem – wówczas projekt jest kompletny. Podczas wykładu architekci bliżej przedstawią projekty dwóch domów oraz projekt Dworca w Wolsztynie – który otrzymał Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego ( za rok 2020).

27.01. g. 18.00
wykład Viktora Odstrčilíka – z pracowni KOGAA
wykład w jęz. angielskim z polskimi napisami

Założone w 2015 roku przez Tomasa Kozelsky’ego, Alexandrę Georgescu i Viktora Odstrčilíka w Brnie studio KOGAA zyskało uznanie zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym dzięki swojemu wyjątkowemu podejściu do pracy architekta. Studio KOGAA jest zwycięzcą Design Vanguard w 2021 roku, a w 2020 roku studio zostało wybrane przez Dezeen Awards wśród dwudziestu najlepszych pracowni architektonicznych na świecie. W 2019 roku partnerzy prowadzili wykłady w RIBA, Królewskim Instytucie Architektów Brytyjskich na temat alternatywnego podejścia do rozwoju pracowni architektonicznych. W tym samym roku studio zdobyło główną nagrodę za projekt przestrzeni do pracy w konkursie BIG SEE za projekt Distillery w Brnie, a w 2018 roku zostało wybrane przez magazyn Archipreneur do pierwszej dziesiątki wschodzących pracowni architektonicznych na świecie. Viktor Odstrčilíka podczas swojego wykładu przedstawi najważniejsze realizacje pracowni oraz innowacyjny model rozwoju praktyki architektonicznej, który studio rozwija od lat.

30.01. g. 18.00
wykład Iwo Borkowicz – z pracowni JEJU studio

Iwo Borkowicz prowadzi JEJU.studio, pracownię architektoniczną znaną z szerokiego spektrum projektów, od obiektów rzeźbiarskich przez wnętrza, budynki po masterplany. Równolegle jest współautorem szeroko publikowanych rzeźb publicznych „Totemy” w Poznaniu, instalacji „Niech żyje palma” w Aguedzie w Portugalii oraz autorem złotej stacji meteorologicznej „Snow Guarantee” w Bad Gastein w Austrii. Iwo Borkowicz jest laureatem 2 Young Talent Architecture Award 2016 przez Fundació Mies van der Rohe oraz EAAE Prize przez European Architectural Medals Committee. W 2017 roku Iwo został wybrany jako jeden z „20 młodych projektantów, którzy kształtują przyszłość projektowania” przez Design Indaba, World Design Events i Dutch Design Week. Architekt jest laureatem Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego 2020 w kategorii MŁODY TWÓRCA

Zapraszamy!

Kanał na YT: https://bit.ly/sarp360
Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich