Wpisz tekst i naciśnij Enter

PROJEKTOR -Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Zapraszamy na kolejny pokaz cyklu filmowego PROJEKTOR. Tym razem obejrzymy wspólnie film Marcina Zasady oraz Marcina Nowaka pt. “Niemczyk – ostatni buntownik architektury”.

Projekcji towarzyszyć będzie mini wykład Izabeli Cichońskiej – która przedstawi projekt Architektura VII Dnia.

data: 24.05.2022 g. 18.30
miejsce: Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek- Święty Marcin 80/82

Niemczyk- ostatni buntownik architektury film Marcina Zasady i Marcina Nowaka

To wyjątkowy, bo pierwszy film poświęcony pamięci i twórczości architekta- Stanisława Niemczyka, zmarłego 13 maja 2019 roku.
Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach–Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

Architektura VII Dnia

W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Liczba prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. W samych latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń, z których większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je.

Projekt Architektura VII Dnia ( Kuba Snopek, Izabela Cichońska, Karolina Popera) zbiera, kataloguje i analizuje powojenne dokonania w dziedzinie powojennej architektury sakralnej w Polsce. Wynikiem tych badań jest niezwykła książka o tym samym tytule.

Tysiące zbudowanych wspólnie posoborowych kościołów nazwaliśmy “Architekturą VII Dnia”. Teraz piszemy ich historię. Ten społeczny wysiłek zmaterializowany w czasach kiedy crowdsourcing, crowdfunding czy inne metody społecznościowego samoorganizowania i zaspokajania potrzeb lokalnych nie były jeszcze nazwane, zasługuje na to, by o nim pamiętać.


Wydarzenie bezpłatne. Wejściówki są już dostępne w kasie Centrum Kultury Zamek. Wydarzenie jest częścią programu wydarzeń towarzyszących wystawy Antonio Gaudi – dostępnej w CK Zamek. Serdecznie polecamy !

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Centrum Kultury Zamek

Partnerzy: Lena Lighting (https://lenalighting.com/), Miasto Poznań