Wpisz tekst i naciśnij Enter

Wystawa „Plany na przyszłość | LAB” Oddziału Warszawskiego SARP

„Plany na Przyszłość | LAB” to nowa odsłona słynnej wystawy „Plany na przyszłość”. Przez 25 lat za
organizację prezentacji projektów architektonicznych dla Warszawy odpowiadało Centrum Łowicka.
Teraz projekt przeszedł w ręce Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Co się
zmieniło? Sprawdźcie sami!

Zapraszamy od 2 lipca na wystawę w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury, współorganizowaną z m.st. Warszawa.
Na wystawie zobaczyć można 60 projektów architektonicznych. Są tu budynki mieszkalne, użyteczności
publicznej i domy jednorodzinne. Wszystkie stworzone z myślą o Warszawie i jej okolicach. Swoje prace zgłosiło prawie 50 pracowni.

W przestrzeni wystawy projekty zostały podzielone nie wedle funkcji obiektów, a wedle dzielnic, w których mogą stanąć.

Relacje lokalne będą się zmieniać razem z postępującą urbanizacją, ale kierunki tej zmiany będą łatwiejsze do uchwycenia, kiedy będzie można porównać jacy „sąsiedzi” wyrastają obok siebie – mówi Magda Maciąg, współkuratorka wystawy w pawilonie Zodiak, dodając że wystawa przybliża planowany efekt zamierzeń projektowych i stara się odpowiedzieć na pytanie o przyczynę i skutki architektury w Warszawie.

Poza pracami realizacyjnymi obejrzymy najlepsze prace dyplomowe z uczelni: Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiej Szkoły Ekologii i Zarządzania. – Kluczem jest tu zaangażowanie i dialog wszystkich tych, którzy widzą potrzebę udziału w tworzeniu jakościowej architektury i urbanistyki, nawiązujących do wyzwań i problemów współczesności, ale także odpowiadających na przyszłe potrzeby miasta – podkreśla Maciąg.
Prace studenckie można będzie zobaczyć tez na placu.

W trakcie wystawy podsumowany zostanie również projekt WODA W: CENTRUM, którego Partnerami są firmy Cosentino i Geberit. Zaangażowani w działania studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opowiedzą o Wodnym Azylu, instalacji, która 1 lipca stanie na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK. Projekt porusza temat roli wody w przestrzeni publicznej i naszego stosunku do niej. Po miesiącach rozważań i dyskusji autorzy proponują zmianę w myśleniu i równościowe traktowanie poszczególnych elementów ekosystemu naszej planety. Wystawa to pierwszy projekt semestralny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, który zakończył się realizacją. Instalacja została zaprojektowana i wykonana przez studentów w ramach projektu specjalności magisterskiej Architektura i Urbanistyka. Działanie Wodnego Azylu to element większego projektu WODA: W CENTRUM, który jest elementem cyklu eksponującego każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 lipca o godz. 18.

Ale „Plany na przyszłość LAB” to też szereg wydarzeń.
Zapraszamy m.in. na „speed dating” z architektami, warsztaty jak czytać rysunki architektoniczne czy szkolenie z budowania wizerunku pracowni. W programie znalazły się również warsztaty dla dzieci.

Szczegóły
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. W większości obowiązują jednak zapisy.
Program dostępny jest na www.pawilonzodiak.pl oraz www. sarp.warszawa.pl

Organizatorzy: Oddział Warszawski SARP, m.st. Warszawa.
Partner: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP.

Za komunikację wizualną „Planów na przyszłość | LAB” odpowiada studio TEMPERÓWKA, zaś za grafikę wystawy – Katarzyna Maciąg. Architekturę wystawy zaprojektowała pracownia mech.build Anna Zawadzka-Sobieraj i Jan Dowgiałło.

Patronat medialny nad wystawą objęli:
Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design
Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.

Miejsce:
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4
00-017 Warszawa

Godziny otwarcia:
wt. – pt. godz. 15-19
sob. – ndz. godz. 12-19