Wpisz tekst i naciśnij Enter

Nagroda Quadro 2022 – znamy nominowanych

W stolicy Wielkopolski powstaje coraz więcej oryginalnej i odważnej architektury. Świadczą o tym tegoroczne nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Wśród wytypowanych przez jury koncepcji przeważa budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne. Do finału zakwalifikował się też biurowiec oraz instalacja przestrzenna. Zwycięzcę 24. odsłony konkursu poznamy już 18 października.

Nagroda Quadro jest przyznawana od 1999 roku autorom najlepszych projektów architektonicznych zrealizowanych w Poznaniu. W tej edycji sąd konkursowy otrzymał 15 zgłoszeń. Spośród nich wybrano finałową piątkę.

JEŻYCKA 39_fot. Martyna Adamczewska

Jeżycka 39 – to położony w sercu poznańskich Jeżyc wielorodzinny budynek mieszkalny. Posiada prostą modernistyczną formę z silnie zaznaczonymi podziałami elewacji. Uwagę zwracają duże okna, które oprócz walorów estetycznych gwarantują także dobry dostęp do światła dziennego w mieszkaniach. Projekt powstał w pracowni Habitat Architekci. Autor: Piotr Napierała. Współpraca: Agata Superczyńska, Magdalena Sawka, Anna Karpisiak, Julia Staszak-Staszków, Martyna Adamczewska, Piotr Maćkiewicz, Michał Łuczak.

BIAŁY DOM POZ_5_fot. Tom Kurek

Biały Dom POZ_5 – to budynek jednorodzinny położony na jednym z poznańskich osiedli. Biel elewacji i pilastego dachu kontrastuje z otaczającą obiekt zielenią. We wnętrzach architekci również postawili na minimalizm. Zrezygnowano ze zbędnych ozdobników i wyposażenia, podporządkowując całość funkcjonalności. Projekt powstał w pracowni PL.architekci. Autorzy: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon.

RYNEK WILDECKI #_fot. Przemysław Turlej

Rynek Wildecki 3 – to kamienica położona tuż przy targowisku na Wildzie. Parter przeznaczono na handel i usługi, pozostałe kondygnacje na część mieszkalną.  Budynek charakteryzuje się odważną kolorystyką – obudowane ciemnoszarą blachą loggie kontrastują z bielą elewacji. Obiekt ma dynamiczną formę, ściany powyżej trzeciego piętra odchylają się od pionu. Kamienica tworzy ostatnią nieskończoną dotąd pierzeję rynku Wildeckiego. Projekt powstał w pracowni Ultra Architects. Autorzy: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski.

NOWY RYNEK BUDYNEK D_fot. Przemysław Turlej

Nowy Rynek budynek D – to kolejny etap budowy nowoczesnego kompleksu biurowców położonych u zbiegu ulic Wierzbięcice i ks. Wujka. Dolne kondygnacje obiektu posiadają charakterystyczną zieloną elewację, górne zaś pozostawiono niemal całkowicie przeszklone. Te ostatnie zaprojektowano w układzie tarasowym, dzięki czemu masywna bryła nabrała lekkości. Ważnym elementem biurowca jest także ogólnodostępny dziedziniec z małą architekturą. Projekt powstał w pracowni Medusa Group. Autorzy: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała. Współpraca: Maria Jaksik- Fikus, Dawid Beil, Aleksandra Nowak, Joanna Jakimiuk, Magdalena Cichosz, Mateusz Florczak, Maciej Orlicz, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur, Michał Sokołowski.

EKSPOZYCJA RELIKTÓW PALATIUM MIESZKA I_FOT. Archiglass

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim – to szklana instalacja przestrzenna będąca symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Instalacja składa się z paneli, których boczne ściany zrobione są z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. Ekspozycja jest podświetlana. Projekt powstał w Pracowni Projektowej J. P. Woźny. Autor: Przemysław Woźny.

Nagroda Quadro jest jedną z najstarszych nagród architektonicznych w Polsce, po raz pierwszy przyznano ją w 1999 roku. W poprzedniej edycji konkursu zwyciężyła pracownia Insomia za koncepcję kolejnego etapu budowy osiedla „Nowy Strzeszyn”.

Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

Więcej o nagrodzie można przeczytać na stronie www.nagrodaquadro.pl.