W czwartek 17 listopada 2022 roku poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji NAWW w trakcie uroczystej gali, która odbyła się w Klubie Architekta (SARP social club) na Starym Rynku 56 w Poznaniu.
NAWW
Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu.
Kapituła Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW) spośród nominowanych obiektów przyznała wyróżnienia i nagrody w następujących kategoriach:
wyróżnienie w kategorii BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Ogrodowy pawilon do jogi wraz z funkcjami towarzyszącymi w Przeźmierowie
autorzy: Mili Młodzi Ludzie
opinia Kapituły:
Wyróżnienie przyznane zostało za wielką wrażliwość i finezję z jaką potraktowano zarówno nowy pawilon jak i i zastany kontekst. Niewielki obiekt powstał w urządzonym ogrodzie przy ciekawym architektonicznie domu jednorodzinnym i – mimo, że nadano mu inny niż zastosowany w głównym budynku styl – absolutnie nie konkuruje z otoczeniem; sprawia wręcz wrażenie jakby stał w tym miejscu od zawsze. Kapituła doceniła także rozwiązania funkcjonalne (podział na pawilon główny i saunę z pokojem gościnnym) oraz formalne (górne doświetlenie sali do jogi, elewację z opalanego drewna).
nagroda w kategorii BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Centrum Aktywizacji Społecznej „TLENOWNIA” w Czempiniu
autorzy: Pracownia Projektowa J.P. Woźny
opinia Kapituły:
Nagroda przyznana za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Stanowi też zachętę, by podobnym przekształceniom poddać przedpole urzędu po przeciwnej stronie ulicy. Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom.
nagroda w kategorii BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY
Kamienica przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu
zespół autorski: Ultra Architects Sp. z o.o.
opinia Kapituły:
Kamienica zbudowana przy Rynku Wildeckim stanowi dopełnienie jego pierzei od strony północnej i wpisuje się współczesną formą w przestrzeń, która kształtowała się na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Autorzy zaproponowali ciekawe rozwiązania detali. Budynek w ocenie jury jest przykładem interesujących zmian w przestrzeni miasta.
wyróżnienie w kategorii DOM
Przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie,
autorzy: studio de.materia
opinia Kapituły:
Wyróżnienie zostało przyznane za bardzo konsekwentnie przeprowadzony projekt przebudowy i rozbudowy domu jednorodzinnego. Istniejący budynek uległ daleko idącej transformacji, zarówno w zakresie rozszerzenia programu funkcjonalnego jak i rozwiązań formalnych kształtowania bryły czy elewacji. W ocenie Jury dom w wyniku tego procesu stał się dobrym przykładem powściągliwej w wyrazie, nie dominującej w kontekście architektury.
nagroda w kategorii DOM
Złamany dom w Poznaniu
autorzy: Ultra Architects Sp. z o.o.
opinia Kapituły:
Architekci projektu po raz kolejny udowadniają, że upór i konsekwencja popłaca.
Otrzymują oni bowiem nagrodę za budynek, który można przyrównać do najwyższych lotów powieści – jest idea, jest jej pełna pasji realizacja i jest finalny suspens, który pozostaje na długo w pamięci osób, którym było dane doświadczyć tego budynku w bezpośrednim kontakcie. Od betonowej konstrukcji, przez wszechobecne drewno, po minimalistyczną stalową klamkę, tu wszystko jest na miejscu. Budynek pozwala otoczeniu zaglądać przez liczne okna i tarasy do środka, samemu będąc, zdałoby się wydawać, nieodzownym elementem jego „wyposażenia”.
nagroda w kategorii WNĘTRZE
Budynek ekspozycyjno – biurowy firmy Blum Polska, Jasin, gm. Swarzędz
autorzy: Tekktura Sp. z o.o.
opinia Kapituły:
Nagroda została przyznana za harmonijne, ale strefowo zróżnicowane zaprojektowanie i realizację wnętrz obiektu przeznaczonych na biura, ekspozycję, szkolenia i recepcję gości. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i urządzeń, w połączeniu z innowacyjnym ich wykorzystaniem pozwoliło na wytworzenie dużej, czytelnej przestrzeni, w której każdy może znaleźć swoje miejsce, bez uczucia zagubienia.
Kapituła postanowiła nie przyznać nagrody w kategorii PRZESTRZEŃ WSPÓLNA, natomiast przyznała:
wyróżnienie w kategorii PRZESTRZEŃ WSPÓLNA
Duch Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu,
autorstwa: Projekt architektoniczny: Pracownia Projektowa J.P. Woźny z zespołem
opinia Kapituły:
Wyróżnienie przyznano za dyskretne, ale zauważalne upamiętnienie bardzo cennych odkryć archeologicznych. Niska i oszczędna w wyrazie forma nie konkuruje z zabytkowym kościołem NMP. Przeciwnie – pozwala lepiej dostrzec tę nieco zapomnianą świątynię. Wysokiej jakości szkło artystyczne użyte do stworzenia instalacji właściwie koresponduje z klasą i znaczeniem historycznego otoczenia. Prostota, czytelność i ponadczasowy charakter instalacji powinny stanowić inspirację dla podobnych przedsięwzięć w mieście i kraju.
nagroda w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE (dzieło zrealizowane poza granicami administracyjnymi Województwa Wielkopolskiego autorstwa wielkopolskich projektantów)
Przebudowa Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie
autorzy: Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
opinia Kapituły:
Nagrodę przyznano za udane rozwiązanie niełatwego zadania, jakim była przebudowa i rozbudowa istniejącego amfiteatru o wyrazistej formie. Działania projektantów zdecydowanie poprawiły funkcjonalność obiektu jednocześnie zachowując charakter jego architektury. Pokazały jak ważne dla przestrzeni publicznej są świadome, wyważone decyzje projektowe i szacunek dla poprzedników.
Kapituła nagrodę w kategorii MŁODY TWÓRCA przyznała ex aequo
Bartoszowi Gurawskiemu
oraz
Piotrowi Kamińskiemu
opinia Kapituły:
Tegoroczna nagroda przypadła Młodym Twórcom, którzy w swoim dorobku mogą poszczycić się ciekawymi realizacjami, gdyż zdolnych architektów można poznać nie po dobrych projektach, ale właśnie po ich udanych realizacjach. Koledzy Bartosz oraz Piotr wykazują się w swojej twórczości szczególną wrażliwością i talentem, co rokuje na przyszłość. Kapituła doceniła również zaangażowanie kolegi Piotra w aktywną działalność na rzecz środowiska architektonicznego.
Kapituła powołała dodatkową kategorię zespół zabudowy jednorodzinnej.
Nagrodę w kategorii ZESPÓŁ ZABUDOWY JEDNORODZINNEJ otrzymuje
Nowy Strzeszyn Etap 2 w Poznaniu
autorzy: Insomia
opinia Kapituły:
Nagroda przyznana za niezwykle wysokiej jakości, bardzo starannie przemyślaną i wykonaną zabudowę mieszkaniową o klasie przekraczającej większość inwestycji mieszkaniowych w kraju. Na uznanie zasługuje wrażliwość związana z zachowaniem istniejącej dorodnej zieleni, a także głęboka świadomość potrzeb użytkowników wyrażona zarówno poprzez optymalne rzuty mieszkań, jak i dodatkowe elementy funkcjonalne. Jak wskazują naoczne obserwacje, kameralna i zróżnicowana przestrzeń osiedla sprzyja sąsiedzkiej integracji. Godne pochwały jest utrzymanie wysokiego poziomu projektu i wykonania na kolejnym etapie budowy osiedla.
Decyzją Kapituły NAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX została przyznana realizacjiCentrum Aktywizacji Społecznej „TLENOWNIA” w Czempiniu
autorzy: Pracownia Projektowa J.P. Woźny
Gratulujemy Zwycięzcom i jednocześnie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Głosowanie – NAGRODA PUBLICZNOŚCI
W 3. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego dla najlepszych dzieł architektonicznych Wielkopolski, patron medialny Nagrody – Magazyn ARCHITEKTURA I BIZNES przeprowadza plebiscyt publiczności. W konkursie przyznane zostaną Nagrody Publiczności w kategoriach konkursowych. Można oddać po jednym głosie w każdej z kategorii. Pracownie, których obiekty zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii, otrzymają roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”.
Głosy oddawać można od 15 listopada do 15 grudnia br.
ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
Patronat honorowy:
Wojewoda Wielkopolski
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Sponsorzy:
Aliplast
Equitone Poland
Partner Nagrody:
Baumit Polska, NOVU
Media: Architektura i Biznes, Architektura-murator, Głos Wielkopolski, whiteMAD, Zawód:Architekt, Radio Poznań, Radio Afera