Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Kamienica na Rynku Wildeckim w Poznaniu

Zapraszamy na ostatni w tym roku spacer z serii ZBUDOWANE.
Rok zamkniemy wizytą na Wildzie. Po Kamienicy Wildeckiej 3 – obiekcie wyróżnionym w tegorocznej edycji Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im Jana Baptysty Quadro, oprowadzą nas autorzy projektu – architekci z pracowni Ultra Architects.

Spacer odbędzie się w sobotę 26 listopada o godzinie 12.00

KAMIENICA WILDECKA 3

Budynek uzupełnia północną pierzeję Rynku Wildeckiego w Poznaniu. Działka ta nigdy nie była zabudowana. W typowej kamienicy końca XIX wieku widać było strukturę społeczną miasta z jej charakterystycznym trójpodziałem: parter to handel, następnie jedna, dwie, czasami trzy kolejne kondygnacje posiadały bogatszy detal, większe przeszklenia i były przeznaczone dla zamożniejszej części społeczeństwa. Pozostałe piętra najczęściej przeznaczane były na wynajem dla uboższych mieszkańców miasta.

Dziś społeczeństwo to struktura demokratyczna, nie podkreślająca podziałów społecznych i materialnych. Dlatego nasza kamienica składa się tylko z dwóch części: parteru z handlem oraz, stojącej na niej, część mieszkalnej o jednolitym wyglądzie. Budynek jest połączony z otaczającą go tkanka poprzez charakterystyczne ugięcie ściany, odchylające trzy ostatnie kondygnacje. To ugięcie następuje na tej samej wysokości, co okapy Kościoła Pod Wezwaniem Maryi Królowej i budynku dawnej plebani.

Charakterystycznym elementem elewacji są loggie, obudowane ciemnoszarą blachą cięto-ciągnioną i wyłożone modrzewiowymi deskami wewnątrz. Inspiracja do ich zaprojektowania były skrzynki na owoce i warzywa, których wiele na straganach targowiska na płycie Rynku Wildeckiego. Ze względu na to, że kamienica praktycznie przez cały dzień wystawiona jest na mocne działanie słońca, kolorystyka jej jest jasna. Ma to także zmniejszyć nagrzewanie okolicy. Jedynie wnęki okienne i zewnętrzne obudowy loggii są ciemne, co ogranicza ilość promieni słonecznych odbijających się i wpadających do środka mieszkań.

Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com.
Tytuł wiadomości: WILDA.

Zapisy otwarte od 17 listopada o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Partnerzy projektu: Lena Lighting, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Grafika: Sonia Dubois