Wpisz tekst i naciśnij Enter

Forum Designu i Architektury

Praca na potencjale i rozwijanie istniejącego zasobu to główne zagadnienia, o których dyskutować będą uczestnicy Forum Designu i Architektury D&A w Poznaniu. Hasłem przewodnim piątej odsłony Forum D&A jest „OdNowa – świadomie o energii”.

Forum Designu i Architektury D&A towarzyszyć będzie Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA, które w tym roku odbędą się w terminie 31.01-3.02 lutego.

W przywracaniu i odnajdywaniu nowych funkcji istniejącym już zabudowaniom i przestrzeniom, leży nie tylko głęboki sens – zwykle oznacza to mniejsze koszty środowiskowe oraz możliwość dowartościowania wysiłków poprzednich pokoleń architektów i budowniczych czy miejskiej bioróżnorodności, ale też jest to szansa zmierzenia się z nowymi wyzwaniami – materiałowymi, prawnymi, projektowymi, zespołowymi. Co więcej – adaptacja nie musi wcale oznaczać nowego życia budynków, układów i miejsc, lecz uczynienie tych inwestycji trwałymi, zdolnymi do przemian w przyszłości. Taka elastyczność funkcji powiększa naszą odporność na społeczne, ekonomiczne i klimatyczne wyzwania współczesności.   

Goście Forum D&A, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 1-2 lutego, dyskutować będą o szansach i trudnościach związanych z adaptacją do nowych użyć zarówno pojedynczych domów mieszkalnych, jak i przestrzeni oraz układów urbanistycznych. W nowej formule debat – skoncentrowanych wokół studium przypadków – przyjrzą się, jak wspomniane szanse i trudności pokonywano w rzeczywistych zespołach projektowo-budowlanych, w toku konkretnych inwestycji domu jednorodzinnego oraz wielkoskalowych obiektów miejskich.

Forum Designu i Architektury ponownie będzie przestrzenią prezentacji najciekawszych realizacji z ostatnich lat. Na scenie Forum D&A pojawią się wybitni znawcy tematyki architektonicznej.  

Rozpłytowywanie Placu Defilad

Podczas warsztatów przedstawiony zostanie proces, kulisty i efekty rozpłytowywania Placu Defilad. Najważniejszą częścią inicjatywy była widowiskowa interwencja przestrzenna – rozpłytowanie i zazielenienie obszaru w pobliżu schodów wejściowych do Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad. Istotny był także program towarzyszący, składający się z serii warsztatów, spacerów i dyskusji z udziałem mieszkańców. Uczestnicy Forum D&A wspólnie zastanowią się nad możliwościami upowszechnienia tej metody także w innych miejscach i miastach.

Przypadek Ogrodów Ulricha

Ogrody Ulricha to tętniące życiem miejsce spotkań, a także wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń rekreacji, edukacji i rozrywki, powstała dzięki przywróceniu mieszkańcom warszawskiej Woli XIX-wiecznych szklarni Ulrichów wraz z zabytkowym parkiem. Architekci z pracowni WXCA zachowali niepowtarzalną tożsamość szklarni słynnych ogrodników przedwojennej Warszawy, łącząc konserwatorski profesjonalizm z rozpoznaniem potrzeb współczesnych użytkowników. Projekt połączył też komercyjną funkcję przestrzeni z wymiarem publicznym, stanowiąc ogólnodostępne centrum dla lokalnej społeczności.

Projekt Monopolis

Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A będzie Rafał Grzelewski, który jako reprezentant Grupy 5 Architekci, prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizacje dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Dziś dawna fabryka jest przestrzenią dla nowoczesnych biur, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i amfiteatru.

ODNOWA – debata o przestrzeniach RE-USE

Panel będzie dotyczył najciekawszych przestrzeni, jakie powstały w ostatnim czasie w duchu RE-USE w Polsce. Trend ten, w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, kryzysami ekonomicznym i ekologicznym wydaje się być najważniejszy w praktyce architektonicznej. Panel składał się będzie z prezentacji najgłośniejszych w ostatnim roku projektów najciekawszych architektów oraz debaty.

Osiedla do regeneracji!

Ponad 10 milionów Polaków żyje w osiedlach mieszkaniowych z drugiej połowy XX wieku. Wiele tych osiedli oferuje dobry standard: swobodną zabudowę, obfitość zieleni, bliskość usług i doskonałe skomunikowanie. Niemniej stara zabudowa wymaga ulepszeń, zwłaszcza w obliczu starzenia się społeczeństwa. Powojennym osiedlom należy się zatem kompleksowy upgrade. Jak przeprowadzić takie modernizacje? Kto miałby to zrobić i z jakich funduszy? Co jest najważniejszym problemem do rozwiązania? Wreszcie, czy jest jakakolwiek szansa na długofalowy i ogólnopolski program wzbogacenia istniejącej zabudowy o kolejne atuty? Na te pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy debaty „Osiedla do regeneracji!”.

Gość specjalny

Gościem specjalnym drugiego dnia Forum D&A będzie Alexander Schwarz reprezentujący Biuro Architektoniczne David Chipperfield z Berlina. Jako dyrektor ds. projektowania jest odpowiedzialny za projekty wielu projektów i konkursów, w tym Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen.

www.forumdia.pl