Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Kościół Najświętszej Marii Panny

Bohaterem kolejnego spaceru w ramach cyklu ZBUDOWANE będzie po raz pierwszy Kościół. Odwiedzimy świątynie pw. Najświętszej Marii Panny projektu architektów Marka Eiblowa oraz Sołtykowa. Po obiekcie oprowadzał nas będzie dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz.

Spacer odbędzie się w sobotę 4 marca o godzinie 11.00

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny
Jest tak duży, że można go nazwać ratajską katedrą, choć licznym poznaniakom kojarzy się jednak przede wszystkim z wielorybem. Charakterystyczna zaoblona forma kontrastuje z prostymi, ustawionymi od linijki blokami Rataj. Podobnie jak inne kościoły z lat 70. i 80. XX w. stanowi przestrzenny kontrapunkt dla wielkopłytowej zuniformizowanej architektury.
To zresztą nie zwykła świątynia, a religijny kombinat. W dwóch kościołach: dolnym i górnym, mieści się 5,5 tysiąca wiernych. A za ścianą ołtarzową, w najwyższej części, znajduje się ośmiokondygnacyjna (!) część administracyjno-mieszkalna obsługiwana windą. W zasadzie jest ona pełnoprawnym wielopiętrowym budynkiem ukrytym między wnętrzem górnej świątyni i elewacją.

Kościół na os. Bohaterów II Wojny Światowej zaprojektowany w 1977 roku przez Jerzego Marka Eibela i Stanisława Sołtyka jest jedną z najciekawszych świątyń wybudowanych w Poznaniu czasów PRL-u. Paraboliczny rzut, odważna i wymagająca technicznej precyzji konstrukcja, nietypowy układ funkcjonalny, skala oraz kompozycyjna spójność całości z pewnością są warte bliższego poznania.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: KOŚCIÓŁ. Zapisy otwarte od 19 lutego o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

grafika: Sonia Dubois