Wpisz tekst i naciśnij Enter

Projektor – Po co nam architekci? reż. Giorgio Ferrero

Kolejne spotkanie w ramach cyklu PROJEKTOR to okazja do autorefleksji. Obejrzymy wspólnie dokument w reż. Giorgio Ferrero pt. Po co nam architekci. Przed projekcją spotkamy się także z socjologiem Maciejem Frąckowiakiem- który podczas swojego mini wykładu opowie nam o tym jak społeczeństwo odbiera architektów i jakie wyzwania przed nimi stawia zmieniający się świat.

data: 23.03.2023 g. 18.00
miejsce: SARP social club – Stary Rynek 56 w Poznaniu

Po co nam architekci?
reż. Giorgio Ferrero

Czy architekci mogą pomóc w budowaniu społeczeństwa przyszłości? Film, pomyślany jako wirtualny dialog i muzyczna podróż, bada ideę zrównoważonego projektowania. Oczami Antonio Citterio, znanego włoskiego projektanta oraz Patricii Viel, współzałożycielki mediolańskiej pracowni architektonicznej ACPV, obserwujemy holistyczną wizję architektury jutra, opartej na rozejmie między naturą a urbanizacją. Słuchamy znanych osobowości ze świata mody, sztuki i dizajnu, takich jak Anna Zegna, Massimo De Carlo, Francesco Bonami, Rolf Fehlbaum czy Deyan Sudjic, Obserwujemy dzieła architektury zaprojektowane przez renomowane ACPV, a także metody projektowania obliczeniowego i nowatorskie innowacje technologiczne. Poznajemy wizję świata postpandemicznego, zawieszonego między kryzysem klimatycznym a miejską redystrybucją.
Ukryta energia dzieł architektonicznych podkreślana jest przez muzyczne sceny, rozgrywające się w różnych częściach świata (Mediolan, L’Aquila, Hamburg, Taichung, Miami). Muzyka przełamuje tu odległości i zanurza człowieka w jego naturalnym środowisku – miast przyszłości, w których ludzie żyją na zasadach współpracy, współistnienia i współodpowiedzialności. Architektura musi przekroczyć samą siebie, aby przyjąć rolę „zbiorowego sumienia” i powołać do życia „miasto doskonałe” funkcjonujące i rozwijające się dzięki idei solidarności.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Partnerzy: Miasto Poznań