Wpisz tekst i naciśnij Enter

PROJEKTOR – Nieskończoność wg. Floriana

Kolejne spotkanie w ramach cyklu PROJEKTOR to wycieczka za naszą wschodnią granicę. Poznamy jednego z najbardziej interesujących ukraińskich architektów- Floriana Yurieva- bohatera dokumentu w reżyserii Oleksiya Radynskiego pt. Nieskończoność wg Floriana.

data: 30.03.2023 g. 18.00
miejsce: SARP social club – Stary Rynek 56

Nieskończoność wg. Floriana
reż. Oleksiy Radynski

Florian Yuriev to ukraiński Leonardo da Vinci – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog. Jaka jest jego historia i spojrzenie na świat?
„Układ słoneczny w stosunku do nieskończoności jest jak jeden podzielone przez nieskończoność. Matematyka podpowiada nam wynik – jest nim zero”. Na początku filmu słowa te wypowiada Florian Yuriev – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa.
Florian to ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe i łączył siedem barw natury z siedmioma tonalnościami muzyki. Dzieciństwo przeżył z rodzicami w łagrach na dalekiej Północy. Do świata sztuki dostał się dzięki ugryzieniu kleszcza i chorobie, która zwolniła go z obowiązków wobec armii oraz państwa radzieckiego. Poznajemy go, gdy z grupą entuzjastów walczył o przyszłość swojego spodka, jednej z architektonicznych ikon Kijowa. Spodek ma stracić swoje założenie architektoniczne i stać się ozdobą największego centrum handlowego w stolicy Ukrainy. Florian założył, że musi dożyć 90-ciu lat, bo oprócz tej walki ma też kilka innych spraw do załatwienia na tym i… z tym światem.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Partnerzy: Miasto Poznań

Grafika: Sonia Dubois