Wpisz tekst i naciśnij Enter

Młodzi do Łodzi 2023 – konfrontacje dla młodych architektów

Architektura-murator zaprasza na piątą edycję spotkania „Młodzi do Łodzi”, czyli ogólnopolskich konfrontacji dla młodych architektów. Rejestracja uczestników właśnie wystartowała na stronie mlodzidolodzi.pl.

Wydarzenie odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi, w dniach 26-27 maja 2023, skierowane jest do pracowników i właścicieli pracowni architektonicznych, wolnych strzelców, pracowników i pracowniczek naukowo-dydaktycznych przed 40 rokiem życia chcących porozmawiać o architektonicznych wyzwaniach ważnych w obecnych czasach.
Celem przedsięwzięcia jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na problemy młodych architektów i architektek. Konfrontacje odbywają się raz na pięć lat, pierwsze miały miejsce w 2003 roku.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Razem: razem dla architektury, środowiska, razem dla społeczeństwa, a rozmawiać będziemy m.in. o współpracy, zarówno na poziomie organizacji zawodowych, jak i kontaktów z przedstawicielami innych dyscyplin czy branż, podejmiemy temat sztucznej inteligencji w architekturze, problemów i wyzwań związanych z prowadzeniem własnej działalności projektowej, a także szeroko rozumianej popularyzacji architektury i wpływu biologii na projektowanie.

Program tej, podobnie jak poprzednich edycji, opracowywany jest we współpracy z młodymi liderami i liderkami polskiego środowiska architektonicznego.
W tym roku są to:
Iwo Borkowicz (architekt współprowadzący JEJU.studio, laureat Young Talent Architecture Award 2016 przyznawanej przez Fundację im. Miesa van der Rohe),
Wojciech Fudala (architekt oraz projektant wnętrz prowadzący biuro Wojciech Fudala, członek zarządu katowickiego oddziału SARP, w którym m.in. pełni rolę kuratora cyklu Mistrzowie Architektury),
Paulina Grabowska (architektka, projektantka innowacji prowadząca studio NAS-DRA Conscious Design, wykładowczyni biodizajnu w School of Form na Uniwersytecie SWPS),
Łukasz Harat (architekt, urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej, członek zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab),
Monika Lemańska (architektka w warszawskiej pracowni WXCA, członkini zarządu warszawskiego oddziału SARP, współzałożycielka Sekcji Młodych OW SARP),
Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska (architektki prowadzące krakowskie studio Miastopracownia, wspólnie z Dominiką Janicką założycielki Balu architektek – inicjatywy podejmującej temat kobiet w architekturze)
Kacper Radziszewski (architekt współprowadzący biuro Designbotic, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Gdańskiej, współautor książki „Współczesne projektowania parametryczne w architekturze”).

Redakcję na Konfrontacjach reprezentować będą Tomasz Żylski, zastępca redaktorki naczelnej miesięcznika oraz Kateryna Reshetniak, fotoedytorka i redaktorka działu studenckiego „Architektury-murator”.

Do udziału w spotkaniu mogą zgłaszać się dyplomowani absolwenci i absolwentki kierunków architektonicznych, ale też innych, jeśli w swojej pracy zawodowo zajmują się architekturą. Zapraszamy osoby, które do 31 grudnia 2023 roku nie ukończyły 40 roku życia.
Rejestracja na wydarzenie Młodzi do Łodzi trwa do 27 kwietnia na stronie:
mlodzidolodzi.pl.

Ramowy pogram spotkania:
26 maja 2023 – dzień pierwszy:
panele dyskusyjne, warsztaty w mniejszych grupach. Tematy paneli:

  1. O docenianiu budynków (prowadzenie: Iwo Borkowicz, paneliści: Piotr Czyż, Jacek Maleszka)
  2. Zarządzanie (prowadzenie: Wojciech Fudala, paneliści: Maciej Franta, Justyna Boduch)
  3. Trochę architektura, trochę biologia (prowadzenie: Paulina Grabowska, paneliści: Igor Łysiuk, Mateusz Płoszaj-Mazurek)
  4. Archibełkot, czyli o opularyzacji architektury (prowadzenie: Łukasz Harat, panelistki: Anka Bieliz, Kamila Haja)
  5. Współpraca (prowadzenie: Monika Lemańska, paneliści: Anna Cudny, Artur Filip)
  6. Przepracowanie (prowadzenie: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, panelistki: Marta Czachorowska, Dominika Zielińska)
  7. Sztuczna inteligencja w projektowaniu (prowadzenie: Kacper Radziszewski, paneliści: Mateusz Zwierzycki, Mateusz Przystał)

27 maja 2023 – dzień drugi:
warsztat z firmą Dyson, warsztaty, podsumowanie i prezentacja wniosków zakończone dyskusją.

Więcej informacji o konfrontacjach Młodzi do Łodzi na stronie:
mlodzidolodzi.pl

Partner główny wydarzenia: Dyson
Partnerzy wydarzenia: Furniko, Wiśniowski