Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Ostbank

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu ZBUDOWANE. Tym razem bohaterem spotkania, będzie dawny budynek Banku Wschodniego – dla współczesnych kamienica z zegarem przy Placu Wolności ( dawna siedziba banku Santander).

Spacer odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00.

Budynek Banku Wschodniego w Poznaniu

Współcześni poznaniacy znają ten obiekt jako kamienicę z zegarem – kultowy punkt orientacyjny w centrum miasta. Budynek przy Placu Wolności 15 został wzniesiony 113 lat temu, w 1911 roku, dla niemieckiego banku Ostbank für Handel und Gewerbe, czyli dla Banku Wschodniego.
Zaprojektowali go berlińscy architekci – Richard Bielenberg i Josef Moser. Gmach stanowi przykład architektury przejściowej pomiędzy barokiem a art. deco, ciekawie i w wyważony sposób łącząc w sobie elementy charakterystyczne dla obu epok. Jako siedziba instytucji finansowej, budynek miał imponować wielkością i przepychem a dzięki temu budzić zaufanie klientów. Elewacja kamienicy pokryta jest w całości kamieniem, reprezentacyjne pomieszczenia mają 5 m wysokości, a podłogi korytarzy wyłożone są marmurem. Nie brakuje ozdobnych okuć, finezyjnych witraży oraz dzieł ówczesnych mistrzów stolarstwa.

Co stanie się z nim po rewitalizacji i rozbudowie? Jak inwestor – Grupa Vox podejdzie do historycznych elementów obiektu i jego wnętrz? O przeszłości i przyszłości kamienicy z zegarem opowiemy podczas najbliższego spaceru z cyklu ZBUDOWANE.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com.
Tytuł wiadomości: Ostbank.
Zapisy otwarte od 17 czerwca o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

ZBUDOWANE
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.