Ostatnie spotkanie w ramach prezentacji laureatów NAWW to spotkanie poświęcone kategoriom DZIEŁO EKSPORTOWE oraz MŁODY TWÓRCA.
Spotkanie odbędzie się 27 marca o godzinie 18.00 w SARP social club – Stary Rynek 56, Poznań.
Laureat kat. DZIEŁO EKSPORTOWE
PROJEKT: Centrum Muzealno – Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego
AUTORZY: Pracownia Projektowa 1997
Projekt Centrum Muzealno – Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego powstał w wyniku wygranego przez naszą Pracownię konkursu architektonicznego. Przedsięwzięcie dotyczy obszaru zabytkowego zespołu pałacowego Schaftgotschów w Jeleniej Górze – Sobieszowie.
Na CME KPN składają się następujące obiekty:
Przebudowywany i rozbudowywany Pałac mieszczący ekspozycje historyczną i administrację Parku.
Przebudowana i rozbudowana Wielka Stajnia z ekspozycją przyrodniczą
Nowoprojektowany Budynek Wejściowy wykorzystujący pozostałości stajni. Mieści się w nim część recepcyjna i sale edukacyjne. Przebudowana i rozbudowana Mała Stajnia służy jako przestrzeń dla sali konferencyjnej oraz restauracji.
W Bursie zaprojektowano przestrzenie dla warsztatów edukacyjnych oraz pokoje gościnne.
Przebudowany Spichlerz ma służyć ekspozycjom zmiennym.
Stodoła Elektryczna wykorzystuje pozostałości dawnej stodoły. Zapewnia zasilanie energetyczne dla całego zespołu z wykorzystaniem dachu krytego strukturą zbudowaną z paneli fotowoltaicznych. Tworzy także zadaszenie nad przestrzenia dla festynów i jarmarków.
Projekt obejmował także opracowania dotyczące zieleni, dróg i ukształtowania terenu, małej architektury oraz zespołu gruntowych pomp ciepła zasilających obiekty w energię cieplną.
Jako obiekt w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami uzyskał w konkursie Fundacji Integracja – pod patronatem Prezydenta RP – tytuł Lidera Dostępności w roku 2024 (ex aequo z częścią Muzeum Czartoryskich w Krakowie)
Laureat kat. MŁODY TWÓRCA
Jędrzej Pawlaczyk
Jędrzej Pawlaczyk – architekt z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, obecnie współwłaściciel i partner w biurze architektonicznym Litoborski i Partnerzy. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach architektonicznych. W 2013 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej a w 2019 roku studia podyplomowe z zarządzania inwestycjami budowlanymi (BIM) na WSB w Poznaniu. W 2021 roku uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Od 2014 roku angażuje się w realizację ambitnych projektów, takich jak biurowiec REACT w Łodzi oraz zabudowa mieszkaniowa przy ulicy Kościelnej 23.
Jest również absolwentem filozoficznych studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie których napisał pracę końcową zatytułowaną „Utopia w architekturze”. Zainteresowania filozoficzne mają znaczący wpływ na jego podejście do projektowania, w którym stara się łączyć wrażliwość estetyczną z refleksją nad etycznymi aspektami tworzonych przestrzeni. Od 2020 roku współpracuje jako wolontariusz z Fundacją „Watoto – Dzieci Afryki”, dla której projektuje obiekty oddziałów położniczo-ginekologicznych oraz zespoły szkół na terenie Rwandy, Ugandy i Konga.
ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
PATRONI HONOROWI
Wojewoda Wielkopolski- Michał Zieliński
Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak
SPONSOR GŁÓWNY
Cosentino
PARTNERZY
Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Aliplast, Baumit, FAKRO, GEZE, PPG
PATRONAT MEDIALNY
A&B Architektura i Biznes, Architektura Murator, Radio Poznań, WhiteMAD, Radio Afera, Z:A Zawód Architekt