Wpisz tekst i naciśnij Enter

Domokrążcy – DOM NA SZAŃCACH (dom architekta)

W wyjątkowej lokalizacji wokół parku Cytadela wyrosła na przełomie lat 70 i 80 oryginalna kolonia szeregowych domów-pracowni przeznaczonych dla poznańskich artystów i naukowców.

Jeden z nich należy do architekta Piotra Wędrychowicza, współprojektanta tego przenikającego się z bujną zielenią założenia. Ten piękny dom i jego mieszkańcy – będą bohaterami pierwszego odcinka naszego cyklu filmowego Domokrążcy. Rozłożyste szeregowce o atrakcyjnie rozrzeźbionej bryle łączą modernistyczną racjonalność i silną w latach 80. potrzebę większego zindywidualizowania zabudowy.

Oparte o ten sam projekt różnią się od siebie, zarówno detalami jak i rozplanowaniem, co jest wynikiem zarówno celowych decyzji projektowych, jak i późniejszych nieautoryzowanych przeróbek.

Zasiądźcie wygodnie przed ekranami i obejrzycie z nami opowieść o architekturze z naturą w tle.

Link do filmu : https://youtu.be/yuQSGVhys3w

Piotr Wędrychowicz – architekt miasta Poznania w latach 1989-90, wieloletni wykładowca Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej, prezes II kadencji SARP Poznań

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwarte

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław, SARP Warszawa

Filmy są finansowane ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.