Wpisz tekst i naciśnij Enter

Domokrążcy-Batorego/ blok mieszkanie

Blok na jednym z młodszych modernistycznych osiedli Poznania (lata 80. XX w.). Jak w soczewce skupia różne aspekty modernistycznych dzielnic lat 70. i 80. Podobnie, jak większość bloków z tamtego czasu, wykonany jest z wielkiej płyty, zrealizowany przez jedną z wielkich poznańskich spółdzielni mieszkaniowych i zaprojektowany w Inwestprojekcie odpowiedzialnym za północne rejony miasta.  

Nie jest to już jednak ciasne mieszkanie zaprojektowane z normatywami z czasów Gomułki, a funkcjonalnie rozplanowane i dość obszerne lokum oparte o wytyczne z drugiej połowy lat 70. Samo osiedle również dalekie jest od urbanistycznej sztampy tamtego okresu. W ramach prób humanizacji wielkopłytowych założeń powrócono tu do idei tradycyjnej ulicy oraz centralnego placu. Bloki tworzą kwartały z bardzo obszernymi zielonymi dziedzińcami. 

W części parterów funkcjonują usługi. Ciekawostką są też zachowane oryginalne elewacje z witromozaiki nieukryte, jak dotąd, pod styropianem, a także – oryginalne formy balkonów starające się nadać blokom mniej zuniformizowany wygląd. Samo mieszkanie jest natomiast świadectwem racjonalnego podejścia do kształtowania i podziału wnętrza, ale również ograniczeń, jakie narzucała uboga liczba typów prefabrykatów oraz fatalne wykonawstwo czasów kryzysu

W swoim domu gościć nas będzie dzisiaj socjolog dr Maciej Frąckowiak.

Link do filmu: https://youtu.be/MlpbTyCX_f8

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwarte

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław, SARP Warszawa

Filmy są finansowane ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.