Zapraszamy serdecznie na wykład dr Andrzej Ćwieka z Wydziału Archeologii UAM.
wtorek 14 marca 2023 roku
SARP social club
Stary Rynek 56 w Poznaniu
Trzysta lat po założeniu swego państwa Egipcjanie zaczęli budować piramidy i robili to nie znając internetu, elektryczności, stalowych narzędzi, transportu kołowego, demokracji, pisma alfabetycznego, religii monoteistycznych i pieniądza. I te piramidy stoją już cztery i pół tysiąca lat, a nasze autostrady trzeba niekiedy remontować następnego dnia po przecięciu wstęgi. Warto zapytać Egipcjan, jak dokonali tych osiągnięć.
Wbrew popularnym sądom, nasza naukowa wiedza o tym, jak budowano piramidy, jest ogromna. Źródła archeologiczne – materialne, ikonograficzne i pisane, które pozostawiła nam faraońska cywilizacja, pozwalają na odtworzenie nie tylko szerokiego kontekstu historycznego, religijnego i ideologicznego (kto, kiedy, dlaczego i po co budował piramidy), ale także najrozmaitszych aspektów i niezliczonych detali organizacji, logistyki i techniki samego procesu konstrukcyjnego. Czyli JAK oni to zrobili.
Egiptologia, której symboliczną datą powstania było odczytanie hieroglifów przez Jean-François Champolliona (czego dwusetną rocznicę obchodzimy w tym roku) jest nauką rozwijającą się w sposób niezwykle dynamiczny. Badania teoretyczne i odkrycia archeologiczne rzucają nowe światło na kwestie interesujące nie tylko egiptologów. Zaledwie dziesięć lat temu odkryto papirusy z czasów Cheopsa mówiące o budowie jego piramidy.
Dzisiaj o królu Chufu, którego Grecy nazwali Cheopsem, wiemy więcej niż o Mieszku I, a o wznoszeniu piramid w okresie Starego Państwa mamy więcej danych niż o budowie katedr w średniowieczu. Nie do wiary? A jednak…
Organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Partner: Miasto Poznań
Grafika: arch. Michał Bekas – członek Zarządu SARP OP