Wpisz tekst i naciśnij Enter

Spacer architektoniczny POLANKA_25.10.2023

Zapraszamy na spacer architektoniczno-urbanistyczny po osiedlu Polanka, który odbędzie się w ramach konferencji “Dom, dzielnica, miasto” , organizowanej przez SARP Poznań, Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział Poznański oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Poznaniu.

data: 25 października  g. 17:00
prowadzenie:  Jakub Głaz- krytyk architektury 
Miejsce zbiórki: plac przed CH Posnania (przy skrzyżowaniu ul. Kórnickiej i Jana Pawła II), pod stalową instalacją rzeźbiarską w formie dziewczynki.

Jedyne półtora kilometra od Starego Rynku zaczyna się obszar, który bardzo długo czekał na miejską zabudowę: Polanka i Łacina. Kiedy w latach 70. I 80. trwała budowa położonych znacznie dalej od centrum osiedli górnego tarasu Rataj tu nadal rozpościerały się pola. Wtedy i w kolejnych dekadach były rezerwą pod dzielnicę handlowo-usługową i zieleń.

Koncepcje zmieniły się w po 1990 roku. W miejscu na dzielnicę handlu, usług i rozrywki stanęło ostatecznie gigantyczne centrum handlowe Posnania. Wcześniej na Polance ruszyła budowa mieszkaniowych enklaw. Ale prawdziwą ofensywę inwestycyjna łacina przeżywa dopiero od kilku lat. Nowe domy rosną w błyskawicznym tempie: gęsto, choć pod dyktando miejscowych planów zagospodarowania.

Czym staje się ten teren na naszych oczach? Czy jest to rzeczywiście porządna miejska dzielnica? Jak wyglądały dawne plany, a jak wygląda rzeczywistość? Co tu się udało, a co można było zrobić znacznie lepiej?  O tym podczas spaceru, na który zapraszamy w środę 25 października o godz. 17.

Na wydarzenie nie  obowiązują zapisy. 

Wydarzenie odbywa się w ramach konferencji “Dom, dzielnica, miasto”

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział Poznański oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Poznaniu