Wpisz tekst i naciśnij Enter

Gala 25 edycji Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro

W dniu 18 października 2023 r. w Centrum Kultury ZAMEK odbyła się uroczysta gala, z udziałem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek, w jubileuszowej, 25 edycji Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, architektom za najlepszy projekt i realizację obiektu w Poznaniu oddanego do użytku w 2022 roku. Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest jednym z najstarszych laurów architektonicznych w Polsce. Otrzymują ją autorzy najlepszych projektów zrealizowanych w Poznaniu.
W tym roku Nagroda została wręczona po raz 25.

Do tegorocznej Nagrody przyjęto 22 zgłoszenia. Po weryfikacji prawidłowości przekazanych zgłoszeń Jury Nagrody zakwalifikowało 9 obiektów, które spełniły wymagania regulaminowe.

Jury w składzie:
Przewodniczący – Bartosz Guss – Wiceprezydent Miasta Poznania,
Piotr Sobczak – Dyrektor WUiA UMP,
Łukasz Mikuła – Przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej RMP,
Małgorzata Puchyła – UWI Inwestycje SA,
Wojciech Krawczuk – Prezes SARP O/Poznań,
Jacek Bułat – SARP O/Poznań,
Marcin Major – SARP O/Wrocław,
Bartosz Jarosz – Przewodniczący Rady WPOIA RP,
Piotr Kluj – Wiceprzewodniczący Rady WPOIA RP,

po odbyciu wizji lokalnej po zakwalifikowanych obiektach, wybrało 3 obiekty nominowane do Nagrody, z których w toku dyskusji i głosowań wybrało i przyznało jednogłośnie jedną nagrodę i jedno wyróżnienie.

NAGRODA:
budynkowi jednorodzinnemu ZŁAMANY DOM przy ul. Jasna Rola 55C
autorzy: Ultra Architects Sp. z o.o. arch. Marcin Kościuch i arch. Tomasz Osięgłowski

Uzasadnienie przyznania nagrody:
25 edycja Nagrody Jana Baptysty Quadro to czas podsumowań, ale i dumy z dotychczasowych osiągnięć. To także czas nadziei na wyjątkową i wielką realizację architektoniczną uhonorowaną tegoroczną nagrodą. Los bywa jednak przewrotny i w bieżącej edycji zwyciężył obiekt absolutnie wyjątkowy, ale trudno go nazwać wielkim.
To kameralny dom jednorodzinny o niecodziennej urodzie i perfekcyjnym wpisaniu w teren i otoczenie. Architektura domu w sposób wyjątkowy łączy funkcję budynku z jego formą. Zachwyca pedantyczną konsekwencją i współbrzmieniem zewnętrznej i wewnętrznej formy, jednolitym kształtowaniem detali
i doboru materiałów. Jednocześnie ujmuje skromnością i minimalizmem bryły.
Budynek domu mieszkalnego został dopasowany nie tylko do miejsca, w którym stanął, ale przede wszystkim do potrzeb jego użytkowników. Tu forma podąża za funkcją, ale także funkcja po części jest wypadkową formy. Całość dopełnia konsekwencja decyzji w używaniu materiałów wykończeniowych – od nieotynkowanego betonu, surowych listw drewnianych, po sklejkę czy lastryko, które wbrew pozorom ocieplają wnętrza domu, jak żadne inne rozwiązania.
Jury ma świadomość, że nie jest to dom dla każdego, nie może i nie powinien się znaleźć w katalogu jednorodzinnych domów powtarzalnych. Jest to dom absolutnie unikatowy, skrojony pod wyjątkowych mieszkańców, będących także inwestorami. Ludzi o wyrobionym guście i smaku architektonicznym. Ich poczucie estetyki znalazło genialną odpowiedź w rysunkach i wyobraźni naszych laureatów. Jedność myślenia i współdziałania tandemu inwestor – architekt, wspomaganego dobrym rzemiosłem budowlanym, w tym wypadku jest imponująca i niemal doskonała.

Ultra Architects

WYRÓŻNIENIE:
przestrzeni publicznej Nowy Plac Kolegiacki ,
autorzy: arch. Krzysztof Urbaniak, arch. Maciej Waśko, URBANTECH

Uzasadnienie przyznania wyróżnienia:
Obiekt został nagrodzony za udane zaprojektowanie nowej przestrzeni harmonijne wpisanej w historyczny kontekst, przyciągającej ludzi i oferującej im różne formy spędzania czasu, dzięki czemu wysuwa się na czołowe miejsca w rankingu poznańskich placów miejskich. Niezależnie od miejsca na placu człowiek nie czuje się wyobcowany. Przestrzeń placu nie przytłacza, a wręcz zachęca do wejścia i poznania jego historii. Jury doceniło pracę włożoną przez projektantów w wyeksponowanie historycznej warstwy placu.

URBANTECH

Z okazji jubileuszu ufundowano także dodatkową nagrodę SREBRNEGO QUADRO – dla najlepszego obiektu zrealizowanego w ciągu 25 lat trwania Nagrody, wybranego przez Internautów spośród poznańskich realizacji architektonicznych, które otrzymały roczną Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro na przestrzeni tych minionych lat. Nagrodę tę otrzymał obiekt:

Kamienica mieszkalno-usługowa tzw. ŻELAZKO, przy ul. Krysiewicza/Ogrodowa
autorzy: Pracownia projektowa CDF Architekci – arch. Karol Fiedor z zespołem

CDF Architekci

Wszystkim Laureatom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Patronem Nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który projektował m.in. przebudowę poznańskiego ratusza, a także kamienicę przy Starym Rynku w Poznaniu, tzw. „Złotą kamienicę”, w której ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań i Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.
Nagroda im. J.B. Quadro przyznawana jest za najlepszy projekt i realizację obiektu architektonicznego oddanego do użytku w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody, zlokalizowanego w granicach miasta Poznania. Jednym z inicjatorów zorganizowania i powołania do życia tej Nagrody w 1999 roku było Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, którego działania w ostatnich latach wsparła Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP zostając w bieżącym roku współorganizatorem tego wydarzenia.

Organizatorzy Nagrody im. J.B. Quadro: Miasto Poznań, UWI Inwestycje, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

fot. UMP