Wpisz tekst i naciśnij Enter

Zbudowane- Sołacz

Zapraszamy na kolejny spacer z cyklu ZBUDOWANE. Tym razem bohaterem naszego spotkania będzie Sołacz

Sołacz od początku był projektowany jako dzielnica willowa i taką pozostał. Początki osiedla są związane bezpośrednio z postacią Eliasa Barucha, żydowskiego bankiera, żyjącego w Poznaniu pod koniec XIX wieku.

Mistrzowski plan Sołacza nakreślił z rozmachem Joseph Stübben, twórca planów urbanistycznych Wiednia, Madrytu, Brukseli, Helsinek i Kolonii. W poznańskiej dzielnicy udało mu się w znakomity sposób urzeczywistnić ideę ekskluzywnego miasta-ogrodu. Łącząc z naturalną lekkością wszechobecną zieleń oraz sieć krótkich ulic i placów, stworzył idealne miejsce do spacerów i wypoczynku. Surowe przepisy budowlane nakazywały utrzymanie willowego charakteru dzielnicy. Każdy dom miał ginąć w zieleni, stąd na każdej parceli miało pozostać od 55 do 70% niezabudowanej przestrzeni z przeznaczeniem na ogród. Można było wznosić wyłącznie domy pojedyncze i bliźniaki. 

Sercem dzielnicy jest malowniczy Park Sołacki zaprojektowany w stylu romantycznych ogrodów angielskich przez dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube. Na uwagę zasługuje bogaty drzewostan oraz dwa stawy powstałe przez spiętrzenia strumienia Bogdanki. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim. Sprowadzono i posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym. Spiętrzone wody Bogdanki utworzyły w parku Stawy Sołackie o nieregularnych brzegach, z przewężeniem pośrodku imitującym istnienie dwóch niezależnych zbiorników wodnych (większego i mniejszego). W parku znajduje się szereg mostów i mostków w większości drewnianych oraz wodospad. 

Spacer odbędzie się w sobotę 9 października o godzinie 14.00

Prowadzenie : prof Piotr Korduba

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Sołacz. Zapisy otwarte od 2 października  o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona. 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań

Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP,  Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich

Autorka ilustracji: Sonia Dubois