Wpisz tekst i naciśnij Enter

SREBRNY QUADRO – 25 edycja Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. J. B. Quadro

Z okazji tegorocznej, jubileuszowej edycji tej Nagrody Miasto Poznań zaprasza do udziału w głosowaniu na jeden z 24 obiektów, które do tej pory otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. To m.in. popularne miejsca kultury i sportu, eleganckie biurowce, a także kameralne osiedla mieszkaniowe, budynki akademickie, hotel. Spośród nich głosujący wskażą jeden zrealizowany projekt, którego autor otrzyma statuetkę SREBRNEGO QUADRO.

Głosy można oddawać do 15 września 2023 r. poprzez stronę https://www.poznan.pl/srebrny-quadro/.

Obiekty uhonorowane do tej pory Nagrodą Quadro wpisały się w krajobraz Poznania. Wszystkie reprezentują czasy, w jakich były projektowane, a niekiedy nawet je wyprzedzają. Każdy z nich prowadzi także dialog ze swoim otoczeniem, w tym z użytkownikami tych przestrzeni – mieszkańcami stolicy Wielkopolski. W tym roku z okazji jubileuszowej edycji nagrody oddajemy głos poznaniakom, organizując internetowy plebiscyt na Srebrnego Quadro. Gorąco zachęcam do głosowania na współczesną architektoniczną wizytówkę miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie m.in. zwycięzca plebiscytu mieszkańców, odbędzie się 18 października 2023 r.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest jednym z najstarszych laurów architektonicznych w Polsce. Otrzymują ją autorzy najlepszych projektów zrealizowanych w Poznaniu. W tym roku zostanie wręczona po raz 25.

Nagroda im. J.B. Quadro przyznawana jest za najlepszy projekt i realizację obiektu architektonicznego oddanego do użytku w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody, zlokalizowanego w granicach miasta Poznania.

Jednym z inicjatorów zorganizowania i powołania do życia tej Nagrody w 1999 roku było Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, którego działania w ostatnich latach wsparła Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP zostając w bieżącym roku współorganizatorem tego wydarzenia.

Patronem Nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który projektował m.in. przebudowę poznańskiego ratusza.

Pierwszym laureatem Nagrody był architekt Klemens Mikuła, który otrzymał statuetkę za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim. W późniejszych latach nagrody przyznawane były również m.in. autorom projektów Starego Browaru, biurowca Bałtyk, hotelu „Puro”, kamienicy “Żelazko”, Bramy Poznania czy osiedla Nowy Strzeszyn.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Nagrody Quadro można znaleźć na stronie poznan.pl.

Organizatorzy Nagrody im. J.B. Quadro: Miasto Poznań, UWI Inwestycje, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.