Wpisz tekst i naciśnij Enter

Laureaci XLIII edycji konkursu im. architektów Janiny i Władysława Czarneckich

Dnia 9 listopada 2023 r. o godzinie 18:00 w SARP social club w Poznaniu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XLIII edycji konkursu im. architektów Janiny i Władysława Czarneckich na najlepszą pracę semestralną wykonaną przez studentów Architektury poznańskich uczelni – na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej oraz na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Konkurs organizowany jest wspólnie przez SARP Oddział Poznań oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. 

Jury Konkursu w składzie: arch. Marcin Kościuch (przewodniczący), arch. Katarzyna Weiss, arch. Karolina Groszek (sekretarz), arch. Michał Bekas, arch. Przemysław Woźny dokonali wyboru 11 spośród ponad 110 prac, które zostały wcześniej zakwalifikowane do II etapu konkursu. Następnie w wyniku dyskusji i głosowań, spośród tych 11 prac, Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii ARCHITEKTURA

NAGRODA 1 – Brama – hotel na Śródce
autor: Aleksandra Bieszka

prowadzący: dr inż. arch. Michał Ankiersztajn
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Brama – hotel na Śródce

Uzasadnienie:
Nagrodę przyznano za umiejętne wprowadzenie współczesnej formy architektonicznej w historyczną tkankę poznańskiej dzielnicy Śródka. Ten budynek to świeża interpretacja klasycznej modernistycznej architektury. Autorce udało się zaprojektować obiekt, którego struktura elewacji, tak jak w modernizmie, pokazuje wewnętrzny układ funkcjonalny, i konstrukcyjny, ale jednocześnie harmonijnie współgra z rysunkiem elewacji otaczających kamienic.

NAGRODA 2 – Garden with House
autor: Maria Pielach

prowadzący: Vitor Manuel Rosas da Silva, Cesar Rouco Marques
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Garden with House

Uzasadnienie:
Nagroda została przyznana za stworzenie pełnego zieleni rozwiązania nowoczesnego domu jednorodzinnego połączonego z biurem. Obiekt dobrze dopełnia kubaturowo istniejącą tkankę urbanistyczną na narożnikowej działce, spójnie i konsekwentnie stosując jedynie uproszczoną estetykę. Jako główny atut pracy Jury doceniło trafną decyzję projektową przeznaczenia parteru na część dzienną domu otwierającego się na zielone patio, a umieszczenia przestrzeni biura na pierwszym i drugim piętrze. W ten sposób powstała czysta formalnie i funkcjonalnie bryła domu i biura, która w sposób symbiotyczny wspólnie funkcjonuje.

NAGRODA 3 – Galeria Sztuki
autor: Agata Wala

prowadzący: mgr. inż. arch. Piotr Kamiński
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Galeria Sztuki

Uzasadnienie:
Projekt Galerii Sztuki otrzymuje nagrodę za umiejętne choć może i kontrowersyjne podjęcie próby kontynuacji nowej zabudowy na Śródce nad brzegiem Warty. Nawiązanie architektonicznego dialogu z Bramą Poznania jest zadaniem bardzo trudnym i możliwym do wykonania na wiele sposobów. Autorka nagrodzonej pracy inspirując się nowoczesną architekturą Bramy Poznania w umiejętny sposób kształtuje nową bryłę galerii sztuki i w poprawny, interesujący sposób rozwiązuje funkcję obiektu.

WYRÓŻNIENIE – Green Corner
autor: Aleksandra Bieszka

prowadzący: Vitor Manuel Rosas da Silva, Cesar Rouco Marques
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Uzasadnienie:
Dom wyróżniono za bardzo dobre operowania współczesnymi środkami wyrazu architektonicznego. To dzisiejsza w formie, podziałach i barwach architektura, z bardzo ciekawie rozwiązaną, wielowarstwową funkcją.

WYRÓŻNIENIE – Schronisko turystyczne na górze Jeżowa Woda
autor: Aleksandra Mucha, Agata Marciniak

prowadzący: mgr inż. arch. Hugon Kowalski
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Schronisko turystyczne

Uzasadnienie:
Wyróżnienie przyznano za ciekawe rozwiązanie bryły w formie strzelistej ażurowej wieży z funkcją widokową na szczycie oraz ulokowanie obiektu „na szlaku” z ogólnodostępną dla turystów przestrzenią parteru. Obiekt zlokalizowano z poszanowaniem kontekstu, poprzez nawiązanie do dawnej granicy otaczającego lasu oraz kadrowanie widoku na krajobraz Beskidu Wyspowego z poziomu pieszego.

w kategorii WNĘTRZA

WYRÓŻNIENIE – Rewitalizacja stodoły na przestrzeń mieszkalną z warsztatem snycerskim
autor: Alicja Nalikowska

prowadzący: dr hab. Piotr Machowiak, prof. UAP, dr Emilia Cieśla-Jarzębowska, adiunkt

Rewitalizacja stodoły na przestrzeń mieszkalną z warsztatem snycerskim

Uzasadnienie:
Wyróżniony projekt oddaje oryginalny charakter zabytkowego budynku. Na poziomie parteru układ funkcjonalny płynnie integruje poszczególne wymagania codziennego życia wraz z centralnym, przestronnym salonem, z wysoko zawieszonym sufitem. Wysokość ta podkreślona została systemem regałów i schodami prowadzącymi na antresolę, gdzie umieszczono dodatkową sypialnię z łazienką. Układ przestrzenny sprzyja prywatności i separacji, ale jednocześnie sprawia, że spotkania są łatwe i celebrowane. Celem projektantki było odzwierciedlenie materialności wewnętrznej budynku przez dodanie eleganckich materiałów i dekoracji pasujących do całej koncepcji. Wnętrze budynku jest dobrym przykładem optymalnego rezultatu, dokładnie zaprojektowanego wnętrza. Spójna wrażliwość projektowa została zastosowana do wszystkich elementów, od okładziny z drewna po umieszczenie lampy lub stołu. Wiek udoskonali estetykę tego wnętrza i ostatecznie stworzy niepowtarzalny jego charakter.

Nagrody finansowe w Konkursie ufundowali: Wielkopolska OIA RP, Prezydent Miasta Poznania oraz Wojewoda Wielkopolski.

Marszałek Województwa ufundował nagrodę dla pracy urbanistycznej, jednak w kategorii URBANISTYKA Jury tegorocznego Konkursu nie przyznało nagrody ani wyróżnienia.

Gratulacje Wojewody

Gratulacje Wojewódy dla laureatów 43 edycji konkursu im. Janiny i Władysława Czarneckich

Wszystkim finalistkom i finalistom serdecznie gratulujemy!