Wpisz tekst i naciśnij Enter

PROJEKTOR – Architektura musi płonąć

Zapraszamy na pierwszy pokaz kolejnego sezonu cyklu filmowego PROJEKTOR.  To cykl spotkań realizowanych przez SARP Oddział Poznań wraz z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów RP. W ciągu najbliższych tygodni  pokażemy w naszej siedzibie  5  filmów o tematyce architektonicznej.

Na początek zapraszamy na film Architektura musi płonąć w reżyserii Mathiasa Fricka.

data: 24.1.2023 g. 18.00
miejsce: SARP social club – Stary Rynek 56

Architektura musi płonąć

reż. Mathias Frick

Film o wiedeńskiej pracowni Coop Himmelb(l)au.

Szalone lata wiedeńskiego akcjonizmu bezsprzecznie wywarły na Wolfa D. Prixa i Helmuta Świczinskiego, partnerów założonego w 1968 roku biura architektonicznego „Coop Himmelb(l)au”, ogromny wpływ.

Ich zamiłowanie do wprowadzania w swoich budynkach zaburzenia i defragmentacji oraz brak widocznej na pierwszy rzut oka harmonii, najmocniej manifestuje się w nadbudowie kamienicy przy Falkenstrasse, będącej doskonałym przykładem dekonstruktywizmu w architekturze.

W dokumencie Mathiasa Fricka, Prix w towarzystwie innych architektów, krytyków i artystów, opowiada o swoich motywacjach i drodze do praktykowanego przez siebie stylu. Film świetnie tłumaczy sens i zasady tego sposobu projektowania, którego spoiwem jest połączenie eksperymentu (przynależnego sztuce) z kontrolowanym chaosem, ale i podporządkowaną mu formą, która jest użyteczna.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Partnerzy: Miasto Poznań

Grafika: Sonia Dubois