Wpisz tekst i naciśnij Enter

DOMOKRĄŻCY II – Szamarzewskiego-mieszkanie

29 października 2021 roku

Druga wizyta „Domokrążców” na wciąż modnych poznańskich Jeżycach. Druga na tej samej ulicy. Druga w kamienicy sprzed pierwszej wojny. Ale nie ma mowy o powtórce z zeszłego roku. Tym razem zaglądamy do mieszkania, ale i miejsca pracy dwojga architektów, wykładowców poznańskiej Politechniki. Ona – rodem z Krakowa. On – poznaniak, który osiedlając się na Jeżycach przypadkiem zajął lokal dokładnie obok mieszkania, w którym wychowywał się jego ojciec. 

Historia zatoczyła więc koło, a architekci, jak to oni, wzięli się za przeróbki. Czasem zmiany są tak zakamuflowane, że szwów nie widać. Innym razem przeobrażenia rzucają się w oczy od razu. Przejaw poznańskiej oszczędności widać pod sufitem salonu i pod łóżkiem w sypialni. Krakowska stateczność króluje w jadalni. IKEA podtrzymuje bogaty księgozbiór. Natomiast pewna szafa prowadzi do… Dokąd? To już sami musicie zobaczyć, w kolejnym odcinku „Domokrążców”, w którym nasi bohaterowie dużo pokażą, trochę pograją na pianinie i wszystko wam wyśpiewają. Czy cztery pokoje są w sam raz. O tym, czego nie trzeba odnawiać za wszelką cenę. O urokach kineskopowego telewizora. Oraz o tym, jak im jest na Jeżycach i czy planują zostać tu na stałe.

DOM Dominiki Pazder oraz Bartosza Kaźmierczaka. 

Premiera odcinka już – 2 listopada o godzinie 18.00 na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl 

DOMOKRĄŻCY

Unikalne historie, interesujący mieszkańcy, różne metraże, wnętrza znane dotąd jedynie lokatorom i ich gościom. Teraz każdy ma szanse poznać różne oblicza poznańskich  domów i mieszkań – w filmach i spotkaniach z cyklu DOMOKRĄŻCY. 

Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości. DOMOKRĄŻCY pokażą zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Widać będzie meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki. 

O wszystkim opowiadać będą sami mieszkańcy, którzy zaproszą widza nie tylko do salonu czy kuchni, ale też sypialni, łazienek lub pracowni. Opowieści gospodarzy oraz ich otwartość sprawiają, że DOMOKRĄŻCY to nie podrasowana relacja z wnętrzarskiego magazynu, a raczej sympatyczna i niezobowiązująca wizyta, w której może wziąć udział nie tylko pasjonat architektury i wnętrz, ale – po prostu – każdy.

Kolejne odcinki serii, będziemy odsłaniać w każdy wtorek o 18.00 na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl

Projekt objęty honorowym patronatem prezydenta Miasta Poznania. 

STRONA INTERNETOWA:

https://domokrazcy.pl/

ORGANIZATORZY:

SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art 

PARTNERZY: 

Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU

Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań. 

MEDIA:

Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD