Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Data publikacji: 10 maja 2022 roku

Bohaterem naszego kolejnego spaceru będzie budynek Wydziału Architektury oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania, który został oddany do użytku w 2020 roku. Obiekt został wybudowany w sercu Kampusu Warta Politechniki Poznańskiej, obok innych budynków dydaktycznych, badawczych i wdrożeniowych, hali sportowej i biblioteki.

Projekt sięga po najlepsze wzorce architektury antycznej i najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne. Prosta, kubiczna forma budynku została zainspirowana proporcjami greckiego Partenonu. W zachodniej ścianie budynku jest wejście prowadzące do otwartego na trzy kondygnacje przeszklonego atrium pełniącego rolę wewnętrznego dziedzińca. Piękno budynku podkreśla niepowtarzalne oświetlenie (m.in. kobaltowa iluminacja na dachu), które podkreśla jego usytuowanie w przestrzeni.

WAWIZ jest budynkiem niemal zero-energetycznym. Posiada m.in. ogniwa fotowoltaiczne, podwyższoną ochronę cieplną przegród zewnętrznych, ochronę przeciwsłoneczną, systemy HVAC, gruntowy wymiennik ciepła, odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne z pompami ciepła i wiele innych technologii, które sprawiają, że obiekt wyprzedza epokę i zdecydowanie wykracza poza wymagania określone dla NZEB przez Unię Europejską.

Spacer po budynku Wydziału Architektury oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania odbędzie się 19 maja (czwartek) o g. 19.00
Spacer poprowadzi prof. Sławomir Rosolski – autor projektu – Autorska Pracownia Projektowa Sławomir Rosolski Architekt.

Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com.
Tytuł wiadomości: WYDZIAŁ ARCHITEKTURY.

Zapisy otwarte od 10 maja; o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń; ilość miejsc ograniczona.

ZBUDOWANE

ZBUDOWANE to cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.

Organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań

Partnerzy projektu: Lena Lighting, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP,  Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich.