Wpisz tekst i naciśnij Enter

ZBUDOWANE – ul. Słowackiego w Poznaniu

Bohaterem ostatniego w tym sezonie spaceru serii ZBUDOWANE będzie ulica Słowackiego. Spacer połączony będzie z konsultacjami społecznymi związanymi z realizacją pod koniec sierpnia kolejnej edycji międzynarodowych warsztatów Mood for wood, podczas której powstaną dwa meble przed Szkołą Podstawową nr 36.

data: 21 czerwca 2023 r. g. 18:00
prowadzenie: Jakub Głaz
konsultacje: Magda Garczarczyk


Szkoła Podstawowa nr 36
architekci: Fritz Teubner we współpracy z Hermannem Klothem i F. d’Harguesem

Jeżycki Hogwart?

Takiej wieży nie powstydziłby się nawet Hogwart. Tymczasem to wysokościowy akcent normalnej podstawówki nr 36 przy ulicy Słowackiego. To jedna z kilku poznańskich edukacyjnych placówek wybudowanych przez Niemców na przełomie XIX i XX wieku. Kompleks budynków powstał między 1895 a 1912 rokiem. Neogotyckie, barokowe i secesyjne formy mieszczą szkołę, która – jak na swoje czasy – miała nowoczesny charakter, daleki od „koszarowych” budynków szkolnych z końca XIX wieku. Jak te obiekty sprawdzają się dzisiaj? Jakie były ich losy? Ile trudu trzeba było włożyć w odnowę i konserwację? O jaką przestrzeń szkoła wzbogaci się w najbliższym czasie? Oraz – tu znów skojarzenie z Hogwartem – skąd wziął się smok na fasadzie budynku? O tym i o planowanej przebudowie ulicy Słowackiego porozmawiamy na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu ZBUDOWANE.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: SŁOWACKIEGO . Zapisy otwarte od 15.06.2023
O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, Rada Osiedla Jeżyce, SP 36
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

ZBUDOWANE
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.

Grafika: Sonia Dubois