Wpisz tekst i naciśnij Enter

NAWW- prezentacja laureatów kat. DZIEŁO EKSPORTOWE

Zapraszamy na publiczną prezentację laureatów Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Podczas wydarzenia bliżej zapoznamy się z projektami, które nagrodzone / wyróżnione zostały w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE.

Prezentacje przedstawią architekt Iwo Borkowicz z JEJU.studio, którego projekt Szkoły Findacji WAYAir w Tanzanii otrzymał nagrodę w kategorii dzieło eksportowe NAWW 2023 oraz Jacek Bułat z Pracowni Autorskiej – która za projekt przebudowy amfiteatru w Koszalinie – otrzymała nagrodę w kategorii dzieło eksportowe NAWW 2022.

Spotkanie odbędzie się:
9 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00
SARP social club, Stary Rynek 56 w Poznaniu

Szkoła Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulynkulu w Tanzanii – laureat NAWW 2023,
NAGRODA – kategoria – DZIEŁO EKSPORTOWE
autorzy: JEJU.studio i Arh+

Uzasadnienie Kapituły Nagrody:
Kapituła doceniła konsekwentne działania projektantów, które doprowadziły do powstania obiektu. Założenie to jest konsekwencją wielu wyjazdów do Afryki i namysłu nad potrzebami mieszkającej tam społeczności. Projekt wykonano pro publico bono. Przy budowie szkoły wykorzystano łatwo dostępne lokalne materiały oraz ręcznie formowane cegły. Część z nich wyprodukowano na placu budowy, a część w niedalekiej dolinie – powstałe w ten sposób zróżnicowane, dwukolorowe cegły tworzą ciekawe ornamenty na ścianach budynków. Uczące się w szkole dzieci wykorzystują przestrzeń wspólną, którą wyznacza wielki cień znajdującego się w centralnym punkcie szkoły mangowca. Z przestrzeni tej mogą korzystać także dorośli, gdy w szkole nie odbywają się lekcje. Zastosowanie współczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na zbieranie deszczówki służącej lokalnej społeczności. Umożliwia to specjalna konstrukcja dachu (Akon. Projektowanie Konstrukcyjne) zapewniająca także ciągły przepływ powietrza. Niezwykle ważne wydaje się także to, że szkoła powstała w wyniku współpracy Fundacji, architektów i lokalnej społeczności.

Przebudowa Amfiteatru im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie – laureat NAWW 2022,
NAGRODA – kategoria – DZIEŁO EKSPORTOWE
autorzy: Autorska pracownia architektoniczna – Jacek Bułat

Uzasadnienie Kapituły Nagrody:
Nagrodę przyznano za udane rozwiązanie niełatwego zadania, jakim była przebudowa i rozbudowa istniejącego amfiteatru o wyrazistej formie. Działania projektantów zdecydowanie poprawiły funkcjonalność obiektu jednocześnie zachowując charakter jego architektury. Pokazały jak ważne dla przestrzeni publicznej są świadome, wyważone decyzje projektowe i szacunek dla poprzedników.

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
PATRONI HONOROWI: Wojewoda Wielkopolski i Marszałek Województwa Wielkopolskiego
SPONSORZY: Aliplast, BP2, AGC, Baumit
PATRONAT MEDIALNY: Architektura i Biznes, WhiteMAD, Głos Wielkopolski, Architektura Murator, Radio 357
PARTNER WYDARZENIA: Miasto Poznań

Autor grafik do cyklu spotkań z Laureatami NAWW

  • arch. Michał Bekas (członek Wielkopolskiej OIA RP i SARP Oddział Poznań)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!