Wpisz tekst i naciśnij Enter

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Szkice Architektoniczne”!

9 grudnia 2021 roku

Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Szkice Architektoniczne”, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP. Studenci kierunków architektonicznych oraz uczniowie szkół średnich zaprezentują swoje umiejętności warsztatowe i powalczą o atrakcyjne nagrody. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas targów BUDMA 2022.

Głównym celem konkursu jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów szkół średnich, posługujących się techniką tradycyjną (np. ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką). Tegorocznym tematem przewodnim prac będzie „Stare po nowemu”. Dziesięć najlepszych prac będziemy mieli okazję podziwiać podczas targów BUDMA 2022 (1-4 lutego), a wśród nich znajdą się trzy najważniejsze, wybrane głosami eksperckiego Jury. Docenić zaangażowanie uczestników konkursu będzie mogła również publiczność – jedna z nominowanych do ścisłego finału prac otrzyma Nagrodę Publiczności. Organizatorem konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP.

Umiejętność szkicowania to technika coraz bardziej zapomniana przez uczniów, a później studentów architektury i architektów, wypierana przez programy graficzne. A przecież prawdziwe pomysły rodzą się w głowie i w pierwszej kolejności przenoszone są na papier w celu ich utrwalenia – przekonuje Małgorzata Pilinkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. – Zdolności plastyczne przydają się nie tylko w pracy, można z nich zrobić użytek także w codziennym życiu, dlatego otwieramy się z konkursem także na młodszych pasjonatów rysunku. Konkurs Szkice Architektoniczne pozwala niejako cofnąć się do źródła inspiracji, kreacji, czyli po prostu naszej wyobraźni, ale też wymaga głębszego „wejścia w temat” i zaproponowania rozwiązań, które będą służyć człowiekowi – tak dzisiaj, jak przede wszystkim w przyszłości.

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę na to, że prace, wykonane techniką tradycyjną, powinny uwzględniać aktualne zagadnienia dbałości o środowisko naturalne, której przejawem może być kreowanie odpowiedzialnej i funkcjonalnej architektury obiektu bądź przestrzeni.

Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy nadsyłać na adres pocztowy Międzynarodowych Targów Poznańskich do dnia 3 stycznia 2022 roku. Preferowany format to arkusz A2 w wersji wzmocnionej (np. tekturą). Przy ocenianiu prac jury weźmie pod uwagę: jej walory wizualne i estetyczne, nowatorstwo oraz wrażliwość wykonanej pracy konkursowej, a także artystyczną wypowiedź, wysmakowaną formalnie i precyzyjnie wystudiowaną.

Dla laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe oraz wycieczki w formie voucherów do wykorzystania.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod adresem: https://budma.pl/pl/konkursy/konkurs-szkice-architektoniczne/szkice-architektoniczne/